„Převážnou část dne strávím v kanceláři, tak chybějící pohyb nahrazuji aspoň takto. A když porovnávám dobu minulou, musím Předseda ČUS Znojmo Zdeněk Kolesa.Zdroj: archiv Zdeňka Kolesypoukázat na narůstající agresivitu a vzájemnou neúctu mezi hráči a bohužel i některými funkcionáři,“ mrzí Kolesu.

Referent ČUS Znojmo Roman Švarc.Zdroj: archiv Romana ŠvarceJeho souputník Švarc vidí situaci jinak. „Fotbal hraji za Tasovice a pracuji stejně jako ostatní spoluhráči, z tohoto důvodu máme tréninkyv pozdních odpoledních až večerních hodinách a díky tomu vše stíhám,“ dodává Švarc.

Blíží se vyhlášení ankety o nejlepšího sportovce okresu Znojmo za rok 2018, kterou okresní sdružení ČUS pořádá. Kolik vám letos dorazilo nominací?
Oba: Letos je to pátý ročník ankety, který pořádáme společně, a dorazilo 102 nominací. Celkový počet nominací byl vyšší, ale někteří sportovci či kolektivy byli nominováni hned několikrát. Nutno podotknout, že se jedná za uvedených posledních pět ročníků o největší číslo.

Kdy a kde vyhlásíte výsledky?
Kolesa: Slavnostní galavečer bude ve čtvrtek 21. února od 18 hodin v Městském divadle ve Znojmě. Mimo vyhlašovaných sportovců s doprovodem jsou zváni zástupci města Znojma a jiní naši partneři a sponzoři.

Co konkrétně okresní sdružení České unie sportu dělá pro rozvoj sportovní osvěty? Máte nějaké programy pro jednotlivé věkové kategorie?
Švarc: Naší vlajkovou lodí je náborový den Louka plná dětí, kde ve spolupráci s různými sporty zveme na sedm stovek dětí z regionu, aby si vyzkoušely jakýkoliv nabízený sport. Tato akce se každoročně koná na přelomu května a června a má obrovský úspěch. Proto jsme loni dělali také podobnou akci Střelnice plná dětí v Moravském Krumlově. Zde si můžou ratolesti osahat a poté se třeba rozhodnout pro svůj sport. Nezapomínáme ani na seniory, kterým připravujeme v září Sportovní den seniorů a turnaj v pétanque s účastí kolem šedesáti seniorů. V rámci podpory jsme taky menší finanční měrou spolupracovali na akcích šachu, národní házené a gymnastiky. K osvětě jako takové slouží valné hromady našeho sdružení a setkání se zástupci Jihomoravského kraje.

Pozorujete klesající zájem o tělovýchovu u dětí?
Kolesa: I přes dnešní mediální dobu se domníváme, že nedochází k až tak zásadnímu poklesu zájmu dětí o tělovýchovu, alarmující je spíše nedostatek vedoucích a trenérů a dnešní doba velí nedělat jakoukoliv činnost bez nároku na honorář či honorář minimální, a proto si myslíme, že není dostatek vedoucícha trenérů.

Nesouvisí to s markantními rozdíly ve financování sportu? Přeci jen na fotbal a hokej jistě půjde více prostředků než na lukostřelce či běžce.
Švarc: Když to převedeme na Znojmo, je jasné, že některé sporty jsou z městského rozpočtu podporovány více a některé méně. Nicméně v posledních letech probíhají dotační programy Můj klub z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo Podpora sportu Jihomoravského kraje, to jsou další možnosti, kde lze získat nemalé finanční prostředky na chod klubu a je to v zásadě o možnostech a zájmu funkcionářů.

Máte ve výkonném výboru nějaké zástupce mladé krve? Většinou v podobných funkcích končí vysloužilí sportovci, kteří dostanou místo tzv. za odměnu.
Kolesa: Jelikož funkce ve výkonném výboru Okresního sdružení ČUS Znojmo je činnost dobrovolná, tak se do funkcí nikdo nehrne. Tělovýchovné jednoty a sportovní kluby mají možnost do tohoto orgánu zástupce navrhnout, ale fakticky se nikdy tak neděje a výkonný výbor je stále v podobném složení. Pro toto funkční období je „mladou krví“ Roman Švarc.

Víte, kolik procent lidí zastupuje jednotlivé oddíly? Kdo vede? Fotbalisté, hokejisté?
Švarc: Když se podíváme na členskou základnu subjektů sdružených pod naší organizací, dostáváme se na číslo 10 970 sportovců. Z toho je 6 098 fotbalistů, 467 volejbalistů, 452 florbalistů, 298 tenistů, 269 plavců, 190 atletů a 165 gymnastů atd. Logicky, fotbal se hraje v každé vesnici, kdežto ostatní sporty jsou specifické a čísla jsou odpovídající možnostem klubů a obcí.