Rada města Znojma schválila dotace menším sportovním a zájmovým klubům do výše padesáti tisíc korun. Větší dotace pro sportovní týmy odsouhlasí na svém příštím zasedání městské zastupitelstvo.

Letos se finanční prostředky pro činnost sportovních klubů rozdělovaly podle klíče, který se osvědčil už minulý rok. Radní rozdali celkem jeden milion třináct tisíc korun, další zhruba dva miliony čekají na souhlas od zastupitelů.

„Při rozdělování peněz zohledňujeme několik kritérií. Jedním z nich je dlouhodobá činnost klubu, jeho mládežnická základna, finanční náročnost sportu a také jeho působnost. Je rozdíl, jestli klub působí na okresní nebo celorepublikové úrovni,“ nastínil pár kritérií pro rozhodování o tom, kam a kolik peněz půjde, předseda komise pro sport Karel Hodák.

S prázdnou

Jedním, kdo vyšel z dotačního dotazníku naprázdno, je znojemský klub taekwon-do. Ten nevyinkasuje z městské pokladny ani korunu na akce typu turnaj v Norsku nebo světový šampionát v Koreji, na které o dotace žádal.

„Zatím jsme dostali vyjádření pouze o žádaných dotacích na soutěž v Norsku. Ale to vem čert. Pro nás je klíčové mistrovství světa. Stojí nás to hodně peněz a úsilí. Pokud tady nebude zájem, může to dopadnou tak, že nikam neodcestujeme,“ přemýšlel šéf znojemského klubu taekwon-do František Macek.

Klubu bojového umění ale město údajně nemohlo vyhovět. „Jedním z důležitých kritérií pro přiřazení dotace je dlouhodobá činnost spolku nebo klubu. Na účast na různých šampionátech a podobných jednorázových akcích bohužel dotace dát nemůžeme,“ upřesnil Hodák.

Na druhé straně barikády je ale spousta spokojených nadšenců, kterým městské dotace hodně ulehčí život na sportovním poli.

Jedním z nich je i český sledge hokejový reprezentant Jan Matoušek, který se nedávno vrátil z paralympiády ve Vancouveru. Tomu městská rada schválila pětadvacet tisíc korun na dopravu na tréninky a zápasy postižených sportovců.

„Jsem rád za každou korunu. Protože ve Znojmě není sledge hokejový klub, tak hraji ve Zlíně. Mám velké náklady na dojíždění na tréninky a extraligová utkání. Dotace mi výrazně pomůže,“ pochvaloval si sledge hokejový brankář Matoušek.

Podobně je na tom třeba i Yacht club Vranovská přehrada. Ten například pořádá prestižní, ve světě hodně ojedinělý, závod elektročlunů. Na jeho organizaci dostane z městské pokladny čtrnáct tisíc korun.

„Je to dobré, dotace nás potěšila. Hodili jsme do ringu rukavici a poslední dva roky zkoušeli, jak to dopadne. Výsledek byl skvělý, na závod se nám sjela světová špička. Dělali jsme to na vlastní pěst, tak teď vítáme, že už na to nebudeme sami,“ konstatoval prezident klubu Ladislav Kulíšek.

Velké kluby

Větší kluby už mají letošní dotace schválené. To se týká například prvoligových hokejových Orlů, fotbalového klubu 1. SC Znojmo nebo florbalistů TJ VHS Znojmo. Částky, které jim letos dá město na jejich činnost, se pohybují v řádech statisíců až milionů korun. Dotace sportovním klubům nad padesát tisíc budou schvalovat zastupitelé na svém příštím zasedání.