Seniorský tým Draků Znojmo odjížděl na takovou akci vůbec poprvé v historii klubu.

„Předcházela tomu tvrdá příprava. Než se někteří vůbec do lodi dostali, museli absolvovat hodně náročné testy. To jediné bylo zárukou toho, že pro nás bude šampionát úspěšný,“ prozradil jeden z trenérů znojemského klubu Jiří Novák.

Na absolutní vrchol dosáhli znojemští vyznavači dračích lodí na dvoukilometrové trati mixů (v posádce musí být minimálně osm žen, pozn. red.). K tomu přidali ještě stříbro ze stejně dlouhého závodu v kategorii mužů. Aby toho nebylo málo, tak do třetice zaúřadovali opět mixy, které skončily druhé ve dvousetmetrovém závodě.

„Bylo to pro nás hodně úspěšné vystoupení. Recept je jednoduchý. Když se prosadíte v České republice, kde počet posádek dosahuje tří set, musíte být dobří i ve světě. Můžeme jen litovat, že dračí lodě nemůžou startovat na olympijských hrách,“ zapřemýšlel předseda oddílu a aktivní závodník Petr Štěrba.

Na Dněpru, kde se šampionát odehrával, se nedařilo pouze seniorskému výběru. I junioři do osmnácti let dokázali zabodovat. Dojeli si hned pro čtyři cenné kovy. Dvakrát skončili stříbrní, dvakrát bronzoví.

„V závodě na dvě stě metrů mixů jsme měli být zlatí. Ve druhé rozjížďce první dvě lodě vyjely z trati. Jenže místo toho, aby je rozhodčí diskvalifikovali, rozjížďku anulovali a počítali výsledek z té první,“ litoval Novák.

Zklamaný ale z evropského mistrovství neodjel. „Pro naši mládež to byl už několikátý podnik. Stále se dokážeme držet na špici, což je vizitka dobře odvedené práce. Už za chvíli nás čeká domácí šampionát a doufám, že tam potvrdíme naše výsledky z Ukrajiny,“ přeje si kouč juniorského výběru.