V těžké váze se jim pyšní Andy Ruiz Jr., jenž minulý týden v neděli knokautoval Anthonyho Joshuu, jednoho z nejlepších boxerů současné doby.

Před Ducárem ční životní výzva a zápas, kterým napíše jak svoji, tak i českou historii. „Jednoznačně jde o největší duel mé kariéry. Po sportovní stránce je to vrchol. Všichni touží po podobné metě. Jde nejenom o můj úspěch, ale i českého boxu,“ říká bojovník z Citonic nedaleko Znojma.

V ringu se postaví šampionovi křížové váhy Kevinovi Lerenovi, proti kterému je v roli outsidera. „Tahle pozice mi vyhovuje. Vždy, když jsem jel do zahraničí, pokaždé takzvaně na porážku, jsem nakonec vyhrál,“ sděluje.

Lerena v profesionální kariéře boxoval třiadvacet zápasů, ze kterých dvaadvacet vyhrál a jen jednou prohrál. Naproti tomu Ducár má ve statistikách pouze sedm soubojů. Ani jednou neprohrál. „On je šampion. Žádný tlak necítím. Já můžu, on musí,“ poznamenává bojovník brněnského klubu Muay Thai.

Uvědomuje si, že ho nečeká žádná legrace. Ví, v čem je soupeř silný. „Je tvrdý, vytrvalý, odolný a zarputilý. Má vše, co světový boxer mít má,“ líčí Ducár.

Přednostem Lereny tak přizpůsobil taktiku. „Nejdůležitější bude pohlídat si začátek a ustát prvotní tlak. Pak chci postupně převzít otěže souboje,“ ozřejmuje devětadvacetiletý boxer.

Moc slabin soupeře přitom nevidí. „Ukážou se až v ringu. Zkusím něco najít,“ praví Ducár. „Dám do toho vše. Doufám, že vyhraje ten lepší, který chce pás víc,“ dodává.

Na svůj největší zápas v kariéře se připravoval jen dva měsíce. „Ale taky celý život, protože každý bojovník sní o tom, že jednou taková příležitost přijde. Musel jsem to skloubit s povinnostmi v práci. Jsem spokojený a cítím se dobře,“ uvádí Ducár, který je sice profesionální zápasník, ale v civilu je člen zásahové jednotky.

S Lerenou se střetne v Jihoafrické republice, kam cestoval už týden před zápasem. „Měl jsem mediální povinnosti. Ideálně se aklimatizovat určitě nestihnu, protože je tu nadmořská výška přes tisíc sedm set metrů. Musel bych přiletět měsíc dopředu, ale jinak je všechno v pohodě,“ povídá muž, který má ve své sbírce světový boxerský pás organizace WBF.

Titul IBO do sbírky může přidat dnes. „Už jen zápas o takový pás pro mě znamená hodně. Dostal jsem se mezi světovou elitu a poměřím se s ní. Ať už boj dopadne jakkoliv, je to pro mě, ale i pro český box velké zviditelnění, protože jde o duel v globálním měřítku,“ podotýká.

Před sebou má podobnou výzvu jako Sylvester Stallone, když ztvárnil Rockyho v boxerské filmové sérii. Na začátku neměl peníze, životem se potuloval, když vtom mu zazvonil telefon, že jde bojovat proti Apollu Creedovi.

Rocky Balboa první boj s Apollem sice prohrál, ale v odvetě už slavil vítězství. A jak dopadne Ducár v bitvě s Lerenou?