Talent znojemského florbalu Josef Žižka zažívá jednu ze svých nejlepších sezon. S dorostem ho čekal nelehký úkol, záchrana nejvyšší soutěže. Nakonec ale, jako kapitán, svůj tým k setrvání v extralize dorostu dovedl.

V šestnácti letech se dokázal prosadit i do A-týmu, kde se v závěru sezony zabydlel hned v první lajně. Po boku zkušeného špílmachra Petra Slámy se mu daří střílet důležité branky a svým uměním dostávat do varu domácí fanoušky.

Zároveň je jedním z několika hráčů, kteří jsou u historického úspěchu znojemského florbalu. A to postupu do finále první ligy. On i všichni jeho spoluhráči teď mají v hlavě jediné. Postup do Fortuna extraligy.

Prvním rokem můžete nastoupit v družstvu mužů. Dříve jste býval na střídačce, teď jste pilířem prvního útoku. Čemu to přisuzujete?
Určitě se začala projevovat ta dřina při tréninku a snaha při zápasech. Dostal jsem šanci a chytil jsem ji za pačesy. Nejdříve jsem dostával v chlapech šanci jen na pár minut, ale i tam jsem se dokázal prosadit. Dát branku nebo na ni alespoň přihrát.

Napadlo vás někdy, že byste v šestnácti letech v první své sezoně hrál v první formaci?

Tak to ani v tom nejlepším snu. Byl jsem ve třetí lajně a jelikož trenér chtěl hrát na dvě, bylo mi jasné, že se tam dostanu jen tehdy, když se někomu nebude dařit.

Jak to vnímají ostatní hráči, že najedou místo nich nastupuje takový benjamínek?

Dostali jsme se do finále play-off, to nás semklo a působíme jako tým. Myslím si, že nic špatného v mančaftu nepanuje. Teď hrajeme finále, stav série je 1:1 na zápasy a v Praze se o výhru musíme porvat. Bude to hodně těžké. V sobotu jsme nezahráli nejlíp, ale v neděli jsme si dokázali, že na ně máme. Hráli jsme naši hru a ta slavila úspěch.

Jste nominován na výběry Jihomoravského kraje, ze kterých se budou vybírat hráči pro reprezentaci. Jaký je váš cíl na této mimoklubové scéně?

Tak určitě je mým cílem se do širšího výběru reprezentace dostat. Dělám pro to maximum jak na tréninku, tak i mimo něj. Doufám, že se ke mně přikloní i takové to štěstíčko a já budu moci na sebe obléknout reprezentační dres.