Prvoligoví florbalisté znojemského Laufenu mají za sebou ročník 2021/2022. I když skončili v semifinále play-off proti týmu Bulldogs Brno, berou svěřenci trenéra Jana Šťastníka uplynulou sezonu jako nejlepší za poslední roky.

Fotbalista 1. SC Znojmo Robert Russmann dal za jihomoravský tým v letošní sezoně zatím jednu branku.
Hrajeme zodpovědněji. Po osmdesáti minutách hypnotizuji střídačku, říká Russmann

Když florbalisté TJ Laufen před třemi lety sestoupili ze superligy do druhé nejvyšší soutěže, obměnili celý kádr i trenéry. V první lize pak skončili devátí. „Potom přišel covid. Další sezona se zastavila po sedmi utkáních a my neměli žádné srovnání. Do ročníku 2021/2022 jsme tak vstupovali bez vyšších očekávání,“ přiblížil nynější lodivod Znojma Jan Šťastník.

Loni v létě skončili dlouholeté opory Laufenu, kapitán Pavel Palát či obránce Daniel Krejčíř. „To je specifikum florbalu. Kádr se mění z roku na rok,“ přiblížil Šťastník.

V týmu se shodli, že chtějí zůstat do desátého místa a vyhnout se bojům o záchranu. „Prohráli jsme ve Varech či v Ústí a doma s Chomutovem. Všechny ostatní jsme poráželi, vnitřní cíle se začaly měnit. Chtěli jsme se vyhnout předkolu play-off a být do šestého místa,“ vzpomněl kouč TJ.

Vydařená série

Koncem loňského října však začala série vítězství. Odstartoval ji duel proti Českým Budějovicím, v němž znojemští borci zvítězili 3:9. „Na začátku jsme to nevnímali. Najednou si však při šestém vítězství říkáme, že se nám daří a postupem času se šňůra natáhla na čtrnáct vítězných zápasů,“ líčil Šťastník.

Následovalo pár týdnů do konce základní části. Znojmo v ní vybojovalo druhé místo. Ve čtvrtfinále play-off zdolali hráči Laufenu brněnské Gullivers, v semifinále narazili na Bulldogs Brno. „S nimi jsme sice vypadli, ale sezonu hodnotíme jako úspěšnou. Snad nejlepší za uplynulých pár let,“ dodal stratég TJ.

Tasovičtí fotbalisté (v bílém) remizovali v prvním utkání jara na pažitu Polné 1:1.
Tasovičtí fotbalisté zahájili jaro remízou v Polné

Podle jeho slov přetavili florbalisté z města nad řekou Dyjí jednu nevýhodu v benefit. „Přispělo k tomu to, že jsme měli úzký kádr. Občas jsme na zápasy jezdili ve třinácti lidech a nemohli jsme poskládat třetí pětku. Na druhou stranu klukům to dobře lepilo, semkli se a hráli extrémně dobře,“ pokračoval Šťastník.

První lajna

Útočník Znojma Jiří Šrámek dokonce opanoval tabulku kanadského bodování celé první ligy. „Letos mu bude třicet a má zkušenosti. V kolektivním sportu se stihne orientovat a šikovné ruce měl vždycky. Svou nejslabší část, kondici a vytrvalost, posunul nejvíce dopředu. Ovšem body by neměl bez toho, kdyby nefungovala první lajna i zbytek týmu,“ dodal trenér Laufenu.

Fotbalisté Práčí (modří) remizovali doma 1:1 v prvním jarním kole okresního přeboru s B-týmem Moravského Krumlova.
OBRAZEM: Začal okresní přebor! Práče remizovaly s B-týmem Krumlova

Do příští sezony doufá vedení klubu ve zvýšení návštěvnosti. „Nemyslím si, že by to bylo našimi výkony. U diváků jsme kontrolovali roušky a bezinfekčnost, což hodně lidí odradilo. K propadu nedošlo jen ze Znojmě, ale i jinde. Byli jsme z toho rozpačití. Doufám, že se na podzim nevrátí opatření a fanoušci budou chodit,“ uzavřel Šťastník.