„Není to žádná revoluce. Florbal stál celý jen na Liboru Šťastovi. Ten začal pracovat, ale přitom se staral o celý klub. Bylo vidět, že mu postupně docházeli síly. Domluvili jsme se, že zvolíme nový výkonný výbor, ve kterém on už nebude. Zůstane nám ale dál pomáhat,“ shrnul ve stručnosti poslední dění ve znojemském florbalu Bedřich Daberger.

Ten se stal novým předsedou výkonného výboru, jehož členy jsou nyní kromě něj Jan Šťastník starší, David Mahr, Petr Chochola a Jan Kucharič.

Nový předseda

Daberger má ze sportu bohaté zkušenosti. Pětadvacet let se věnoval plavání. Teď má zájem o to, aby dobře fungoval znojemský florbal.

„Někdy před čtyřmi pěti lety, kdy jsem skončil s plaváním, jsem se začal kolem florbalu motat. S Liborem Šťastou jsme probírali věci kolem florbalu a vůbec o sportu. Postupně bylo vidět, že už nemá tolik síly vše zvládnout. Ale klobouk dolů před tím, co vybudoval a kam florbal dostal,“ sdělil Daberger.

Šťasta začal budovat klub zhruba před devíti lety. Tehdy měl florbal jen tři desítky hráčů. Postupem času narostl do velkých rozměrů a dnes čítá kolem třech stovek hráčů. Šťasta tak nyní vlastně přenechává své velké dítě jiným.

„Dlouho jsem se nad tím rozmýšlel. Neopouští se mi to lehce. Mám ale práci, které se chci věnovat naplno a něco v ní dokázat. Florbal mě trochu limitoval, měl jsem ho plnou hlavu. Přemýšlel jsem nad tím, že to beze mě nebude fungovat. Teď to přenechám jiným lidem. Moje osoba je veřejností negativně vnímána, a tak bude lepší, když nebudu ve vedení figurovat,“ konstatoval již bývalý šéf znojemského florbalu.

Na schůzi, kde se o novém vedení hlasovalo, sám prohlásil, že florbal ve Znojmě dva roky stagnuje. „Všechno bylo na mně. Po sestupu z extraligy jsem si chtěl odpočnout, protože mě to stálo hodně sil. Nebyli ale tady lidi, kteří by to posunovali dál,“ zmínil Šťasta.

O stagnaci mluvil i Daberger. „Nebyly některé věci dotažené do konce. Libor už to nestíhal, bylo toho na něj moc. Docházelo k drobným problémům, kdy rodiče nebyli úplně spokojeni. Domluvili jsme se, že uděláme nové vedení, že seženeme nové trenéry a přeneseme na ně část odpovědnosti.Měli by odpovídat za jednotlivé sekce klubu. Chceme, aby lépe komunikovali s rodiči, městem, sponzory,“ vylíčil nový předseda florbalu.

Šťasta poradcem

Šťasta znojemský florbal zcela neopouští. „Zůstanu poradcem a jakýmsi kontrolním orgánem, který bude dohlížet na to, aby nové vedení správně pracovalo,“ přiblížil.

Jeho slova Daberger potvrzuje. „Libor jde do takové pozitivní opozice. Bude nás kontrolovat, jestli děláme všechno správně a bude nám pomáhat se strategií, co dál. Má kontakty, ví o florbalu všechno,“ vysvětlil.

Nové vedení chce znojemský florbal oživit. „Chtěli bychom do toho dát něco nového. Nemyslím, že budeme dělat zázraky. Mám představu, že bychom to během roku či dvou let přenesli na mladší průbojnější kluky, aby si to vedli sami a pokračovali v nově nastavených věcech. Libor by se mohl časem vrátit. Nabije si trochu baterky a zase tomu bude dávat, co dával,“ zamyslel se Daberger.

V současnosti hraje A tým mužů první ligu. Má za sebou neúspěšné play-off, ve kterém podlehl 0:3 na zápasy pražským Vinohradům. V nedobré situaci jsou mužstva juniorů a dorostenců. Sestupují z první ligy do krajské soutěže. Důsledkem toho je, že družstvo starších žáků, které dosahuje velmi dobrých výsledků, nemá návaznost na kvalitní soutěž.