Jedná se totiž o cyklistické klání, kde je trať sice dlouhá jen 380 metrů, ale závodníci musí zdolat sedmdesátimetrové převýšení. Absolutním vítězem se stal Josef Truhlář. Trať zvládl za dvě minuty devatenáct vteřin. „Jel jsem potřetí a ještě jsem nikdy nevyhrál, ale pokaždé jsem to vyjel. Před dvěma roky to bylo za 3:12 a minulý rok za 2:43. Jsem šťastný, že jsem se tak zlepšil," sdělil nejrychlejší jezdec.

Před cílem dokonce začal spurtovat, aby předstihl závodníka před sebou. „To byl jen takový osobní hec, že předjedu Vavřince Číhala," smál se Truhlář. Traťový rekord ale nepřekonal. Ten je 2:06 a drží ho Bohumír Dobeš z roku 2010.

Na startu závodu bylo 34 cyklistů, z toho 13 jich vystoupalo až na vrchol. Ostatní jsou pak hodnoceni podle toho, kam až vyjeli. Děti většinou končí ještě v lese. „Zatím nejmladší, kdo vyjel až nahoru, byl dvanáctiletý cyklista," doplnil Jelínek.

Závod je sice fyzicky náročný, ale je třeba také umět dobře zvládnout své kolo. „Technika jízdy je hrozně důležitá. V lese jsou kořeny a mnoho lidí tam skončí," řekl Jelínek. Ani vítězi se lehčí problém nevyhnul. „Jak se láme lesní cesta s asfaltem, tak tam mi to trochu uklouzlo," prozradil král letošní Gránické 70.