Šlo o šesté klání o mistra České republiky. Svou roli favorita potvrdil Václava Kolář, který zatím všechny závody vyhrál.

„Byl to těžký závod, a tak jsem moc rád, že jsem v prvním kole neztratil žádný bod. Podmínky byly podobné jako u nás v Blansku, takže mi to tady hodně sedlo. Byl to krásný závod,“ pochvaloval si vítěz Václav Kolář.

Jednotlivé sekce závodu vedly v Gránicích většinou po skalách v těžko přístupném terénu. Lidé by tyto úseky složitě zvládali vlastníma nohama, natož na kole. Biketrialoví jezdci to ale na svých speciálních kolech dokážou.

Zvládnutí tratě vyžaduje nejen fyzickou připravenost, ale také hodně přemýšlení, jak se třeba dostat přes víc jak metrové překážky, jak si správně najet. Chce to také pevné nervy, aby jezdec projel jednotlivým úsekem do dvou minut. „Přežili všichni. Objevilo se jen pár oděrek,“ hlásil tajemník soutěže Jan Alexa z Domu dětí a mládeže ve Znojmě, který byl jedním ze spolupořadatelů mistrovského klání.

Gránické skály daly zabrat mnoha závodníkům. Strmé srázy poseté balvany nebyly snadným oříškem k rozlousknutí. „Byl to jeden z mála přírodních závodů. Jezdí se spíš přes umělé překážky. To se ukázalo i na výsledcích. Mnoho jezdců se v prvním kole trápilo. Je to obrázek toho, kde se závody nyní jezdí,“ uvedl ředitel závodu a bývalý biketrialový závodník Tomáš Mudrych z ÚAMK SK Biketrial Znojmo, jenž byl hlavním pořadatelem závodu.

Jeho slova potvrdil Josef Táborský z Jemnice, který dělal rozhodčího na jednom úseku a sám má s pořádáním biketrialových závodů bohaté zkušenosti. „Závodníci si zvykli na umělé tratě. Udělají na nich pár skoků a nemusí přemýšlet. V přírodě je potřeba nejen fyzička, ale závodník musí i přemýšlet. Pořadatelé vybrali vhodnou lokalitu a dobře trať postavili,“ uznale pokýval hlavou.

Závody přilákaly do gránického údolí desítky návštěvníků, kteří se zájmem sledovali dovednosti jezdců. „Ani jsem nečekal, že se přijde podívat tolik lidí. U Dyje se konaly ještě další dvě akce Burčákfest a závody dračích lodí. Lidé tak mohli pendlovat mezi třemi akcemi,“ sdělil Alexa.

Ten také vysvětlil, kde se vůbec vzala myšlenka závod uspořádat. „Byl to nápad Tomáše Mudrycha, aby se závod ve Znojmě jel. Začali jsme halovými závody. Od účastníků byly kladné ohlasy a říkali, že bychom mohli zorganizovat závody mistrovství republiky. Velmi nám v tomto vyšlo vstříc město Znojmo a Národní park Podyjí,“ řekl.

Jestli se i příští rok mohou přijít lidé opět podívat na umění jezdců na biketrialových kolech, zatím organizátoři neví. „Uvidíme, jaká bude odezva u místních lidí a od závodníků,“ dodal Mudrych. Daleko méně skromnější úvahu má Alexa. „Po zkušenostech z tohoto závodu si myslím, že by se u nás mohlo jednou konat mistrovství světa,“ netajil se s velkým plánem.