Toto mistrovství je totiž pro danou kategorii nejvyšší akcí. „Veronika uhájila druhé místo z kvalifikace na mistrovství republiky, byť nervozita byla veliká. Udělala nám velkou radost. Je velký talent,“ hodnotila trenérka a vedoucí Klubu sportovní gymnastiky Znojmo a zároveň také ředitelka mistrovství Ivan Křístelová.

Veronika Kubošná startovala v kategorii VS1A, což jsou děvčata ročníku 2010 a 2011 a letos poprvé bojovala o svůj vlastní titul. Ve stejné kategorii nastoupila i Antonie Vojtěchová. Ta skončila třiatřicátá „Tonička cvičí teprve tři čtvrtě roku a byla na takové veliké akci poprvé. Má obrovský talent a ještě o ní určitě uslyšíme,“ sdělila Křístelová.

O kategorii výše nastoupila Karolina Mia Kováčová, která je ročník 2008. Ta obsadila pětapadesátou příčku. „Cvičí od loňského května. Udělala obrovský skok, posunula se přes dvě výkonnostní kategorie. Jde dopředu, ale nemá ještě tolik závodnických zkušeností,“ vysvětlila trenérka.

Na velmi dobrý výsledek měla našlápnuta další znojemská závodnice dvanáctiletá Nella Antonnela Smejkal. Nepovedla se jí ale kladina a skončila osmadvacátá. Smůla potkala i juniorku Kristýnu Procházkovou. Pád na bradlech ji odsunul z předních příček a musela se spokojit s patnáctým místem. Stejné umístění získala v kategorii žen Klára Peigerová, jediná zástupkyně z TJ Sokol Moravský Krumlov.

Dvoudenního mistrovství republiky se zúčastnilo 191 závodnic z osmačtyřiceti oddílů. „Je to v podstatě rekord, ještě nikdy tolik oddílů nesoutěžilo,“ konstatovala Zuzana Vojáčková, která pracuje jako generální sekretář České gymnastické federace, jenž akci zaštiťuje. „Největší díl organizace mělo Znojmo. Ivana Křístelová dala dohromady tým lidí, kteří pomáhali. Když to porovnám s mistrovstvími, která pořádáme, tak patří mezi ty nejlepší,“ chválila Vojáčková.

A i z davu účastníků se ozývaly pochvalné věty. „Jezdím pravidelně na mistrovství republiky a musím říct, že tohle bylo opravdu perfektně připravené. Naše závodnice zacvičily, co měly a párkrát jsme vystoupily do top ten, takže na Znojmo budeme vzpomínat v dobrém,“ ohlédl se trenér Gustav Bago z oddílu Merkur České Budějovice.

Znojmo se tak zaskvělo nejen stříbrnou medailí, ale i perfektní organizací. Pomáhali nejen rodiče, ale i členky oddílu, které se na republikový šampionát nedostaly. „Byla jsem nemocná, tak jsem nemohla na kvalifikaci. Jsem tady oba dva dny od sedmi od rána do sedmi so večera. Baví mě pomáhat, ale strašně bych chtěla taky cvičit,“ přiznala vbrzku desetiletá Hanka.

Děvčata a rodiče bylo také slyšet z ochozů sportovní haly. „Byť postoupilo z oddílu pět holek, tak ty ostatní přišly pomáhat a ptaly se na práci. K tomu i fandily a tleskaly. Ne jednu chvíli to tady bouřilo více jak na hokeji,“ smála se Křístelová.

Ta začala chystat mistrovství republiky už vloni na podzim a vytvořila kolem sebe partu lidí, kteří se do akce pustili se zápalem. „Všichni si mákli. Cítili to jako velkou akci, velkou zodpovědnost a cítili to jako velkou čest a poctu. Musím jim všem moc poděkovat,“ uzavřela Křístelová.

Umístění závodnic ze Znojemska
Kategorie VS1A (2010 – 2011)
2. Veronika Kubošná (KSG Znojmo) – 74,50 bodů
33. Antonie Vojtěchová (KSG Znojmo) – 66,15 bodů

Kategorie VS2A (2008 – 2009)
55. Karolina Mia Kováčová (KSG Znojmo) - 65,55 bodů

Kategorie VS4B (2006 – 2007)
28. Nella Antonella Smejkal (KSG Znojmo) – 40,55 bodů

Kategorie VS5B (2004 – 2005)
15. Kristýna Procházková (KSG Znojmo) – 38,85 bodů

Kategorie VS6B (2003 a níže)
15. Klára Peigerová (TJ Sokol Moravský Krumlov) – 38,80 bodů