Hlasujte o nejlepšího sportovce v kraji a vyhrajte lístky!

Jižní Morava - Už v úterý 24. dubna se sportovní příznivci dozvědí nového Sportovce Jihomoravského kraje za rok 2011. Na slavnostním večeru, kterého se zúčastní všichni přední sportovci z regionu, vyhlásí Deník Rovnost také nejlepšího sportovce podle našich čtenářů.

19.4.2012

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Hlasujte pro jednoho z mistrů své disciplíny. Vybírejte z nejlepší desítky, která vzešla z hlasování expertů a novinářů. Své favority či favoritky posílejte na e-mailovou adresu jihomoravsky.sportovec@denik.cz

Z vašich e-mailů vybereme tři vítěze. Každý z nich získá dvě vstupenky na slavnostní večer v kampusu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Nezapomeňte uvést jméno a telefonický kontakt.

Nejlepší desítka sportovců za uplynulý rok

Kajakář Richard Hála.Richard Hála

Mladý nadějný kajakář z Veselí nad Moravou se v první sezoně mezi seniory výrazně prosadil. Teprve v devatenácti letech získal v květnovém sjezdu na divoké vodě na mistrovství Evropy zlatou medaili ve sprintu družstev a bronz v závodě jednotlivců. O necelý měsíc později přidal nejcennější kov na světovém šampionátu v německém Augsburgu, kde jako součást českého družstva vybojoval v závodě hlídek první místo.

Závodník Karel Abraham.Karel Abraham

Brněnský závodník získal v premiérové sezoně mezi motocyklovou elitou 64 bodů a v celkové klasifikaci mistrovství světa obsadil čtrnáctou příčku v konkurenci 22 jezdců. Historicky první český silničář ve třídě MotoGP dojel nejlépe sedmý v Grand Prix Španělska a Velké Británie. Mezi nováčky v celkové klasifikaci skončil na druhém místě, když na vítěze Cala Crutchlowa ztratil pouze šest bodů.

Finále Mezinárodního mistrovství ČR na výstavišti v pavilonu G 2 – Václav Kolář z Blanska.Václav Kolář

Blanenský rodák je nejlepší český biketrialista současnosti, ve sbírce mát pět českých titulů v elitní kategorii nebo dvě stříbrné medaile z mistrovství Evropy, v mládežnických kategoriích pětkrát ovládl světový šampionát. V loňské sezoně předvedl dvacetiletý jezdec výjimečný počin, když ovládl všech sedm dílů českého mistrovství, skončil druhý na evropském šampionátu ve švédském Björkviku a šestou příčku si přivezl z mistrovství světa ve španělském Sant Miguel de Campmajor.

Jakub Tomeček se na olypiádu v Londýně strašně těší.Jakub Tomeček

Brokový střelec brněnské Komety pochází z Vnorov na Hodonínsku. V disciplíně skeet vyhrál zlato na akademickém mistrovství světa v jednotlivcích i družstvech, dvě týmová zlata si připsal na juniorském světovém šampionátu. V loňské sezoně vystřílel dvacetiletý závodník na seniorském mistrovství Evropy v Bělehradu bronzovou medaili a také olympijské místo. V Londýně by měl Českou republiku reprezentovat ve skeetu s Janem Sychrou.

Diskař Jan Marcell na mistrovství ČR.Jan Marcell

Šestadvacetiletý brněnský atlet je česká diskařská jednička, velmi dobře ovšem zvládá i vrh koulí, v němž na halovém mistrovství světa před dvěma lety obsadil dvanáctou příčku. V disku se zúčastnil olympijských her v Pekingu, stříbro má z mistrovství Evropy do 23 let, do sbírky pravidelně přidává medaile z republikového šampionátu. V loňské sezoně vyhrál v Brně domácí titul, vylepšil si osobní rekord v disku na 66 metrů i v kouli na 20,76. Na světovém šampionátu v korejském Tegu mu o 9 centimetrů uteklo finále disku, skončil třináctý.

Jana Pechanová.Jana Pechanová

Jedenatřicetiletá plavkyně Komety Brno se specializuje na dlouhé tratě, na nichž v České republice nemá konkurenci. Pravidelně vítězí v Českém poháru, ale ještě cennější úspěchy získává v zahraničí. Loni prožila jednu z nejpodařenějších sezon v kariéře. Na mistrovství Evropy v izraelském Eljatu dohmátla pro stříbrnou medaili a na 25 kilometrech bronz. Skvěle se jí dařilo také na mistrovství světa v čínské Šanghaji. Na pětikilometrové trati doplavala desátá, na dvojnásobné olympijské si vybojovala sedmou příčku a letenku na olympiádu v Londýně. Pod pěti kruhy bude závodit už potřetí.

Hana Klapalová (vpravo) s Lenkou Háječkovou.Hana Klapalová a Lenka Háječková

Plážové volejbalistky Sokola Brno I jsou na světovém žebříčku momentálně nejlépe postavené Češky, patří jim třináctá příčka. Přestože společně hrají teprve od roku 2010, převedly loni na písku nejlepší rok v kariéře. Na mistrovství světa v Římě skončily čtvrté, „bramborovou“ medaili si přivezly také z mistrovství Evropy v norském Kristiasandu. Třicetiletá blokařka Klapalová i čtyřiatřicetiletá polařka Háječková se s velkou pravděpodobností vypraví také na olympijské hry do Londýna.

Náchodskou stopu otiskla při letních olympijských hrách v Pekingu triatlonistka Vendula Frintová, která jinak závodí za Ekol Elite Triathlon Team. Vendula Frintová

Osmadvacetiletá triatlonistka brněnského Ekol týmu nemá na republikové scéně výraznější konkurenci, také proto stráví většinu sezony v zahraničí.  Loni zažila parádní rok. Ve španělské Pontevedře si doběhla pro stříbro z evropského šampionátu. Takový výsledek se v České republice nevydařil žádné její předchůdkyni. Frintová navíc skončila pátá v závodě Světového poháru v australské Mooloolabě.

Závodnice Sokola Brno I Kristýna Pálešová.Kristýna Pálešová

Jedenadvacetiletá brněnská gymnastka se v létě podívá na své druhé olympijské hry. V minulém roce si vybojovala šanci účastnit se lednové kvalifikace o Londýn, na které uspěla. Na mistrovství světa v Tokiu obsadila 58. příčku mezi vícebojařkami. V redukovaném pořadí se dostala na devátou příčku, díky které se bez problémů probojovala do kvalifikace. Před čtyřmi lety na olympiádě v Pekingu obsadila ve finále víceboje 21. místo, o příčku lépe se jí vedlo na mistrovství světa v roce 2007. Loňskou sezonu ozdobila i pátým vícebojařským místem a sedmou příčkou na bradlech na Světové univerziádě v čínském Šen-čenu.

Krasobruslař Michal Březina.Michal Březina

V současnosti nejlepší český krasobruslař. Dvaadvacetiletý Březina byl čtvrtý na mistrovství světa v Moskvě, evropský šampionát 2011 ve švýcarském Bernu mu už tolik nevyšel a skončil osmý. Na mistrovství republiky skončil druhý za Tomášem Vernerem. Na olympijských hrách 2010 ve Vancouveru obsadil desáté místo. Stříbrný světový juniorský medailista z roku 2009 nedávno vyměnil trenéra. Povede jej olympijský vítěz z Albertville a někdejší mistr světa Viktor Petrenko.

Autor: Redakce

19.4.2012 VSTUP DO DISKUSE

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Fotbalisté Znojma. Ilustrační fotografie.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka.

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.