Na okrajích dřevotřískového bazénu, který sloužil jako hlavní a jediné kolbiště, šlo spatřit závodníky všech věkových kategorií. Od malých borců, kteří se neohroženě vrhali vstříc rychlé jízdě, až po muže středního věku.

Jak popsal jeden hlavních organizátorů Adam Holubovský, na jih Moravy zamířila i letos špička tuzemského skateboardingu. „Letos dorazil třeba Martin Jurášek či Jan Kessler, který nakonec bral i pomyslené zlato,“ sdělil.

NEJEN PRKÝNKA

Závody pořádal se svými kamarády již po sedmé v řadě. „Jinak to děláme asi deset let, předtím byly nějaké první otvírací akce místního skate parku. Účast je poslední roky podobná, vždy dojede kolem stovky lidí,“ hodnotil pořadatel Holubovský.

Hrušovany Open však nebyly pouze o výkonech borců na skateboardech. Každoročně doplňuje skřípání koleček rocková muzika a dobré jídlo. „Je to takový malý festival. Mám to zde rád,“ těšilo bubeníka jedné ze zúčastněných kapel, Thrashsurf, Radka Železného.

Ne poprvé přilákala nejen hudba do městečka u rakouských hranic i studentku Anežku Horovou. „Hrušovany Open jsem navštívila už po několikáté. Pro mě to byla hlavně příležitost vidět skejťáky, kteří si už v Česku stihli vybudovat jméno,“ zněla spokojeně Horová.

SÓLOVÁ AKCE

Dle Adama Holubovského se ve třítisícové obci skateboardingu věnuje několik dětí. „Ale nevím kolik. Pořadatelé Hrušovany Open, včetně mě, se rozutekli po světě. Nejčastěji do Brna, tak neřeknu,“ krčil rameny vysoký tmavovlasý organizátor.

Akci spolu se známými dává dohromady hlavně kvůli faktu, že nic podobného v městečku nad řekou Jevišovkou neexistuje. „Naše závody jsou snad jedinou událostí s kapelami zaměřenými na mladé lidi. Nejsou ani součástí českého poháru ve skateboardingu. Jsou zcela samostatně. Je to taková sólová akce,“ přemýšlel Holubovský.

Přesto si klání získalo srdce lidí, kteří každý rok dorazí na místní plácek za základní školou. „Jednoduše zde panuje pohodová atmosféra,“ uzavřela usměvavá Anežka Horová.