„To je slušná účast,“ hodnotí Eduard Procházka, který se svým rodinným týmem vyhrál poslední čtyři ročníky v třídě kajutovek.

Většina jachtařských závodů se jezdí na jezeře u hráze vranovské přehrady. Dálková plavba ale zavede lodě i do vzdálenějších míst. „Dálková regata spočívá v tom, že se jede první rozjížďka proti proudu přehrady směrem na Bítov. Tam se otočí kolem bójky a jede se zpátky. Další tři rozjížďky se už jezdí na hlavním jezeře,“ vysvětluje průběh závodu Procházka.

Aby závodníci na vodě nestrávili celý den, přizpůsobují se pravidla povětrnostním podmínkám. „Když fouká, dá se závod odjet rychle. Praktikujeme to ale tak, že po dohodě se závodní komisí odstartujeme od jacht klubu a po hodině jízdy umístí člun bójku. Tam se otočíme a jedeme zpátky, tak aby ta rozjížďka trvala dvě až dvě a půl hodiny,“ popisuje Procházka.

Dálková plavba má svá nevyzpytatelná úskalí, a proto Procházka nechce mluvit o tom, že by si i popáté odvezl prvenství z dálkové regaty. „To se nikdy dopředu neříká, že vyhrajeme. Máme na to vyhrát, ale je nesportovní, abych říkal, že vyhrajeme. Může se stát závada na lodi. A u dálkových plaveb pokud není stabilní vítr, točí se kolem meandrů vranovské přehrady, tak někdo může dostat lepší vítr a všem ujede. Je to loterie,“ říká Procházka.

Procházkovi závodí nejen na vranovské přehradě, ale minulý víkend se zúčastnili prestižního Kutálkova memoriálu na vodní nádrži Nové Mlýny. „Dopadli jsme velmi dobře. Vyhráli jsme,“ svěřuje se s úspěchem Procházka.

Sezonu ukončí Yacht Club Znojmo příští víkend. Pojede se Gagan regata, které se zúčastní lodě třídy star, vaurien, optimist a kajutovky. „Je to naše nejvýznamnější regata. Takový náš vrchol sezony. Očekáváme i největší účast. Závod je sponzorován, a tak se kromě něj mohou návštěvníci těšit i na doprovodný program u klubovny,“ přibližuje Procházka. (hol)