„Momentálně je to na mrtvém bodě. Jsem z toho opravdu zklamaný, protože člověk se tady o něco snaží a pak se z termínové listiny dozví, že se u nás nepojede mistrovství, ale pouze jenom nějaká Velká cena Vranova,“ pokrčil bezmocně rameny dvojnásobný český šampion a hlavní organizátor mistrovství Eduard Procházka.

Myšlenka uspořádat republikový šampionát na Vranově vznikla před dvěma lety. „Ze svazu nás oslovili, zda bychom nechtěli udělat mistrovství na vranovské přehradě a my na to samozřejmě kývli. Máme zajištěné sponzory, organizační výbor, domluvené posádky z Polska, Rakouska nebo Slovenska. A teď? Jak to mám všem asi vysvětlovat,“ kladl si otázky Procházka.

Podle něj je kámen úrazu ve schopnosti znojemských organizátorů. „Nám sem mělo přijet přes čtyřicet posádek. Takovou účast mistrovství nepamatuje. V Praze zjistili, že to někdo umí udělat lépe než oni, tak nám uťali tipec. To je alespoň můj názor.“

Šance na to, že se mistrovství na vranovské přehradě nakonec pojede, stále žije. „Zatím bych to neviděl tak horké, jak se zdá. Na svazu se ohánějí směrnicemi, že se tady musí odjet určitý počet závodů, než se mistrovství uskuteční. Musíme to řádně prostudovat, zda je jejich tvrzení oprávněné,“ informoval předseda Yacht Clubu Znojmo Roman Bradáč.

Tento týden navíc zasedá výkonný výbor Českého svazu jachtingu. „Zatím k tomu nemohu nic říct. Vše se bude probírat na zasedání. Chytřejší budeme až na konci týdne,“ řekl předseda Asociace kajutových plachetnic Václav Olmer.

V případě, že by se mistrovství republiky na Znojemsku nekonalo, zřejmě nebude ani nikde jinde. Nakonec tak na všechno doplatí samotní jachtaři. Nejvíce pak asi rodinný klan Procházků, který dva poslední šampionáty ovládl.

Znojemští jachtaři navíc potřebují znát rozhodnutí nejdéle do týdne. „Déle už čekat nemůžeme. Pokud to dopadne špatně, doplatíme na to zase jenom my. Bude to pro mě extrémně finančně náročné. Pro to, abych sem zahraniční posádky dostal, jsem slíbil, že přijedeme na jejich mistrovství. A já slovo držím,“ zdůraznil Procházka.