Absolutní vítěz

Mistrovství absolvovalo osmadvacet lodí.  Ve čtvrtek se lodě sjížděly. V pátek se konaly tři rozjížďky, v sobotu dálková plavba a v neděli zakončila šampionát jedna rozjížďka. Absolutním vítězem se stala loď  Segafredo.

„V pátek to byl úžasný závod. Foukal silný vítr. Naše loď je stavěná spíš do slabšího větru, takže jsme měli co dělat. V sobotu jsme jeli dálkovou rozjížďku. Místy nefoukal vítr, ale dalo se to také slušně odjet. I nedělní jediná rozjížďka byla kvalitní. Bylo to i díky rozhodčím, kteří měli velmi dobře postavenou trať. Jsme naprosto spokojení. Vyhráli jsme, pořadatelé byli skvělí, pomáhali s vyndáváním lodí, panovala výborná atmosféra. Tyhle závody by byly nádherné, i když bychom nevyhráli," pochvaloval si kapitán vítězné plachetnice Aleš Hrdina z Yacht Clubu Nové Sedlo.

Jeho loď byla suverénně nejrychlejší. Jednalo se o sportovní speciál kajutové plachetnice.

„Máme rychlou loď, ale také výbornou posádku. Jel se mnou Zdeněk Adam, který s Davidem Křížkem trénuje na olympiádu. Další je Zdeněk Kacálek, který je několikanásobným mistrem republiky a také výborný jachtař Jarda Sochor. Takže doufám, že jsme trochu šikovní, že jsme si zasloužili vyhrát nejen díky lodi," usmál se Hrdina.

Závod tak měl svoji kvalitu i co se týče posádek. Nechyběli ani znojemští jachtaři, Igor Štěrba s plachetnicí Tajana a Eduard Procházka s lodí Snowy 4, kteří jsou považovaní za nejlepší v republice.

Typový handicap

Právě Procházka se svými syny Janem a Ondřejem vyhrál v typovém handicapu, který zohledňuje různou konstrukci lodí. Prvenství získal i ve dvou předchozích ročnících s plachetnicí Snowy 3. Letos si pořídil loď novou.

„Vážím si našeho vítězství, protože typové handicapy umožní srovnání lodí. Vítězná loď v absolutním pořadí byla skoro o třídu rychlejší než ostatní. Když si někdo doveze velký sportovní speciál s obrovskými plachtami, tak je jasné, že vyhraje. Proto si vážím toho, že jsme v typovém handicapu vyhráli. U něj se přepočítává, kolik která loď váží, kolik má plachet, délku vodorysky. Umožňuje to porovnat posádky s pomalejšími loděmi tak, aby měly šanci vyhrát," přiblížil Eduard Procházka z Yacht Clubu Znojmo.

Republikový šampionát na vranovské přehradě se obešel bez větších problémů, jen při  páteční třetí rozjížďce se přihodila nehoda.

„Ukázalo se to, že i velká kajutová plachetnice se může převrátit kýlem nahoru. Naštěstí se nic nestalo. Nebyla žádná újma na zdraví ani na majetku. Měli jsme dvě hladinové záchranné služby, které vše jistily.  Zúčastnilo se velké množství lodí. Vypadalo to jako závod na Jadranu, jako nějaká velká chorvatská regata. Počasí bylo po celou dobu  dobré, večery velmi slušné. Někomu se ani nechtělo jít spát," hodnotil  s úsměvem Ladislav Kulíšek z Yacht Clubu Vranovská přehrada.

Závod bez hranic

Pořádání mistrovství republiky přivedlo oba jacht kluby na myšlenku ještě většího závodu.

„Rádi bychom tento závod považovali za takový zahřívací nultý ročník závodu, který bychom chtěli uspořádat příští rok. Jednalo by se o Euro Moravia Cup a měl by to být velký závod bez hranic. Chceme pozvat všechny spřátelené jachtaře z okolních zemí. Doufáme, že by mohla být ještě větší účast než letos a možná i dvojnásobná. Technicky jsme schopni padesát lodí zajistit. Na přípravě tohoto závodu pracujeme už nyní," prozradil Kulíšek.

výsledky MČR

Absolutní pořadí

1. Segafredo – Hrdina Aleš, Kacálek Zdeněk, Adam Zdeněk, Sochor Jaroslav

2. Altea – Vavřina Bronislav, Vavřina Ivan, Havel Jiří

3. Testudo team – Brožek Pavel, Vojtíšek Tomáš, Pospíšil Martin, Janderová Klára

4. Tajana – Štěrba Igor, Fetterle Jiří, Sluka Libor (všichni YC Znojmo)

5. Snowy IV. – Procházka Jan

Procházka Ondřej, Procházka Eduard (všichni YC Znojmo)

Typový handicap

1. Snowy IV. – Procházka

Jan (YC Znojmo)

2. Triton – Vítoň Roman (YC Znojmo)

3. Milina – Kubík Michal (ČKD

Blansko)

4. Tajana – Štěrba Igor (YC

Znojmo)

5. Snowy III. Vítoň Jan (YC

Znojmo)