„Konopíkovi jezdí velmi dobře, takže jsme je tipovali na vítězství. Možná některá z našich posádek, třeba bratři Vaculovi, mohli bojovat o lepší umístění,“ prozradil úspěšnost svého odhadu prezident znojemského Yacht Clubu Roman Bradáč. Bratři Karel a Jan Vaculovi skončili na čtvrtém místě.

Kromě Vaurienů se na jezeře Vranovské přehrady utkaly také posádky kajutových lodí. Tuto kategorii jednoznačně ovládl znojemský Yacht Club. Pro zlatou medaili si podle očekávání pořadatelů připluli Eduard a Jan Procházkovi spolu s Milanem Pivovarčíkem. Druhá příčka patřila rodině Fialových, pohár za bronzové umístění si odnesli Marek Podolský, Procházková Iveta a Soviš Roman.

Velký zájem jachtařů

Jachtařský závod se jel ve čtyřech rozjížďkách, které byly naplánovány na sobotu a neděli. Každá rozjížďka obnášela tři kola. Celková délka trati vymezené bójemi do tvaru trojúhelníku činila zhruba pět kilometrů a vítěz z kategorie Vaurien ji v nedělní nejrychlejší rozjížďce zvládl za jednu hodinu a dvacet minut.

Počasí, které jachtařům letos opravdu přálo, přilákalo na start celkem devatenáct lodí. „Letošní účast byla za poslední roky jedna z nejlepších. Devět kajutových lodí a deset Vaurienů, to je na naši vodu poměrně dost. Závodníci se sjeli z celé Moravy,“ pochvaloval si Roman Bradáč. Gagan Cup přitahuje pozornost jachtařů z celé republiky, v kategorii Vaurien je totiž součástí Českého poháru, kde závodníci sbírají body pro účast na mistrovství republiky.

Závody plachetnic jsou nejen o výkonech sportovců na vrcholu svých fyzických sil, ale i o pohodě a životním stylu, což dokládá i účast jednoho z posledních mohykánů českého jachtingu, Miloše Alexy. „Je mi jednasedmdesát a závodím už pětapadesát let. Vždycky je to i o setkání s přáteli, nejen o adrenalinu a vítězství,“ řekl lodivod Alexa, který se mezi Vaurieny se svým vnukem Davidem umístil na pátém místě.

JITKA PŘIBYLOVÁ