Jachty čtyř lodních tříd budou o víkendu brázdit hladinu vranovské přehrady. Yacht klub Znojmo pořádá v sobotu a v neděli pořádat letošní první měření sil. Pořadatelé zvou na Jarní závod i širokou veřejnost.

„Zahájení závodu a nástup soutěžících je naplánován na devátou hodinu v sobotu ráno, od deseti hodin pak předpokládáme první rozjížďku. Celkem se za oba dny pojede pravděpodobně pět závodů, záležet ale bude na počasí,“ uvedl prezident znojemského yacht klubu Roman Bradáč.

Na jezeře vranovské přehrady vytyčí pořadatelé trojúhelníkovou trať, v každé rozjížďce ji závodníci budou muset objet třikrát.

„Závod je vypsán pro kajutové jachty a třídy Vaurien, Star a Optimist,“ dodal Bradáč.

Yacht klub Znojmo bude letos pořádat celkem čtyři regaty, kromě Jarního závodu ještě i Cukrovarskou regatu na konci června, Gagan regatu v druhé polovině srpna a Dálkovou plavbu poslední srpnový víkend.

Klub dnes sdružuje šedesát jachtařů, nejpočetněji jsou zastoupeny kajutové lodě.

„Nejúspěšnější je ale lodní třída Star, ve které máme z loňského roku mistra republiky. Tím se stal Igor Štěrba s Jiřím Fetterlem. Především právě Igor Štěrba se tlačí mezi absolutní českou špičku, pravidelně se účastní i závodů v zahraničí. Největší rozvoj v posledních letech ale zaznamenáváme ve třídě Optimist, která je určena pro děti do patnácti let. Na lodi v tomto případě jezdí jen jeden člověk,“ uvedl viceprezident Yacht klubu Znojmo Vítězslav Ott starší.

„Rádi bychom samozřejmě na všechny závody pozvali širokou veřejnost. Námi pořádané závody jsou navíc otevřené, takže se jich přímo může zúčastnit se svou lodí prakticky kdokoliv, a to i bez závodní licence. Na diváky čeká, myslím, pěkná podívaná. A v jachtklubu u Vojenské zotavovny se mohou i občerstvit,“ doplnil viceprezident klubu.