Třiatřicetiletý učitel hudby a dějepisu je sám zdatným lyžařem, zejména v alpském lyžování, chodí hrávat florbal a jednou za rok na Silvestra ho můžete vidět v hokejové bráně. Nejen kulturou je tedy jeho duše živa, ale i sport patří do jeho života.

Jak se dostane pořadatel festivalu vážné hudby k organizaci doprovodného programu na mistrovství světa v biatlonu?

Předseda organizačního výboru Jiří Hamza je Znojmák. Věděl, že dělám festivaly, kulturu a dokáži uhlídat náklady. Poprosil mě, jestli bych mu mohl pomoct s kulturním doprovodným programem, který je jen úplně malinkou částečkou v celém kolosu mistrovství světa. Nabídku jsem přijal, nastoupil jsem a strávil tam čtrnáct dní. Podařilo se nám snížit náklady a pohlídali jsme to produkčně.

Člověk by předpokládal, že budete spíš řešit skladbu programu, ale vy jste se podle toho, co říkáte, zabýval i ekonomikou…

Přišel jsem už do rozjetého vlaku. Sestavování programu jsem částečně ovlivnil, což znamenalo, že jsme některé kapely vyměnili a některé doplnili. Snižovali jsme náklady jak na umělce, tak i na techniku. Museli jsme být opravdu velice obezřetní na peníze. To se mi na mistrovství velice líbilo a vážím si toho, že se dbalo na každou korunu.

O kolik se vám podařilo snížit náklady?

Byly to docela významné částky. Snížili jsme počáteční náklady o čtvrtinu.

Co obsahovala vaše práce?

Zajišťovali jsme program na náměstí v Novém Městě na Moravě, kde bylo obrovské zastřešené pódium s vyhříváním, aby vůbec umělci zahráli venku. Pak jsme měli na starosti program v kulturním domě, kde se dělali po závodech after party. Celá akce obsahovala čtyřiadvacet uskupení a umělců. Dá se říct, že to byl takový větší rockový festival. Plus jsme ještě organizovali ceremoniály, předávání medailí, které se konaly na náměstí. Některé byly velmi náročné.

Jak náročné?

Když máte pódium, kde hraje Vojta Dyk s B-Side bandem a za půl hodiny ho musíte uklidit, abyste tam mohli ověnčit dvakrát dvacet čtyři biatlonistů, tak je to dost náročná záležitost.

Kdo ze známých jmen vystoupil na šampionátu?

Už zmiňovaný Vojta Dyk, který je teď na velké vlně popularity, a pak Anna K., Chinaski, David Koller, ale třeba i znojemští Kissáci či X-Core. Pak se představila třeba i starší česká klasika, jako je Radim Hladík s Blue Effectem. Pro zahraniční turisty jsme prosadili U2 revival nebo Beatles revival. Zazněla třeba jazzová muzika a nechyběla ani dechovka. Snažili jsme se obsadit všechny žánry tak, aby si přišli na své místní i návštěvníci.

Která skupina měla největší úspěch?

Celé náměstí se zaplnilo, právě když vystupoval Vojta Dyk s B-Side bandem a po nich bylo vyhlášení štafetových závodů, kde na šestém místě skončili Češi a dostali se tak na vyhlášení. To přišlo ocenit mnoho lidí a naši závodníci sklidili velký aplaus. Celá organizace kulturního programu byla náročná už tím, že to bylo v zimě. Jeho součástí byl také otevírací a závěrečný ceremoniál. Na závěrečném zazpívala díky prohrané sázce biatlonistka Gabča Soukalová. Zhostila se toho velice dobře. Jako hudebník jsem byl překvapený. Otevírací ceremoniál měl na starosti Stanislav Moša, který udělal s Cimbal Classicem pěkný příchod pro každou výpravu. Každé národnosti zahráli jejich známé písničky, které zněly díky cimbálovce moravsky, takže jsme ukázali světu to naše.

Jak to přijaly jednotlivé výpravy?

Byly na to od nich velice pozitivní ohlasy. Pan Moša se toho zhostil fantasticky. Pozitivní ohlasy jsme měli i od samotných umělců. Vůbec celý šampionát měl obrovsky pozitivní odezvu. Nezažil jsem tak velkou akci, aby byla vnímána natolik pozitivně. Zúčastnilo se jí dohromady dvě stě tisíc lidí a musím smeknout, jak vysoký kredit si dokázala získat.

Setkal jste se s nějakými závodníky?

Dostal jsem se do kontaktu se sportovci. Na posledním večírku jsme si povídali s Martinem Foucardem, který získal v individuálních závodech zlato a dvě stříbra, ťukali jsme si se Svendsenem, který posbíral zlaté medaile ve velkém stylu. Dostal jsem se třeba do kontaktu s Gábinou Soukalovou. Co ale musím vyzdvihnout je, že jsem se dostal do úžasného týmu, který na mistrovství světa pracoval. Tvořil se osm let a musím smeknout před pány, kteří celé mistrovství dělali, protože vše opravdu fungovalo jako precizně namazané hodinky. Každý se snažil problémy řešit, nikdo nic neodkládal, všichni táhli za jeden provaz.

A co vy a biatlon, zkusil jste ho?

Měl jsem možnost si proběhnout závodní trať. Nejsem žádný světoborný běžkař, hlavně s fyzičkou na tom nejsem moc dobře, ale jsem schopný na běžkách zabruslit a ze vzduchovky také umím střílet. Trať vypadá v televizi velice jednoduše, jak závodníci letí do kopce, ale ve skutečnosti jsou některé kopce velice tvrdé. Hlavně obdivuju psychiku závodníků. Sám jsem měl obrovský respekt, když jsem vyjížděl do prázdného stadionu. Když si představím, že na vás řve osmnáct tisíc lidí a máte se u toho soustředit ještě na střelbu a přitom jste navíc uhoněný a utahaný z běhu, tak vnímám biatlon jako jeden z psychicky a fyzicky nejnáročnějších sportů. Procházel jsem s Vojtou Dykem trať při závodu a mohl jsem zažít atmosféru přímo na ní. Diváci se semkli dohromady bez rozdílu národnosti a fantasticky fandili. Žádné konflikty jako třeba při fotbale tam nenastaly. Úžasná atmosféra.

Máte nějaký zážitek, na který budete z mistrovství vzpomínat?

Všechno se mně to slívá a je to obrovská euforie, kterou jsem tam zažil. Zážitek si odnáším pracovní a týká se fungování týmu, který jel na jedné vlně, táhl za jeden provaz a nedělal problémy. V tom vidím podobnost s festivalem, který pořádám ve Znojmě.