Mladé a nadějné volejbalistky se zřejmě natrvalo usadily na prvním místě tabulky kadetské ligy ve volejbale. Šest zápasů před koncem je od vítězství celé soutěže dělí už jen malý krůček.

Znojemské kadetky si v loňském roce vybojovaly první ligu kadetek v baráži po výhře krajského přeboru. Tam překonaly spoustu výborných týmů. V první lize byly nováčky, kteří se teprve rozkoukávali. O to větší bylo překvapení, když tento tým složený z mladých hráček porážel jednoho soupeře za druhým. „Pro nás je to velké překvapení. Mysleli jsme si, že se budeme držet někde v polovině tabulky. Je to skvělé. Dokonce to vypadá, že vyhrajeme celou ligu,“ zajásal jeden z trenérů znojemských hráček Mario Zelený.

Aby znojemské volejbalistky mohly začít slavit, musí vyhrát ještě minimálně tři utkání. To by pro ně však neměl být problém.
Utkají se s druhým týmem tabulky, kterého však už jednou porazily a který na ně ztrácí tři body. Dalšími soupeřkami pak budou hráčky týmů z druhé poloviny tabulky, s kterými se očekává jasné vítězství.

Pokud znojemské volejbalistky opravdu celou soutěž vyhrají, zahrají si dokonce baráž o nejvyšší soutěž v České republice. Na tu je bohužel nedoprovodí hlavní tahoun týmu kapitánka Pavlína Doušková. Ta už nemůže hrát kadetskou soutěž kvůli věku.

V týmu, podle slov trenéra Maria Zeleného, momentálně existují tři varianty pro další sezonu. První z nich by byla hrát příští sezonu extraligu kadetek. K této variantě by však musel Volejbalový klub Znojmo – Přímětice sehnat více hráček, než je v tuto chvíli k dispozici. Druhou variantou je přesunutí celého kadetského týmu do juniorské soutěže. Konkrétně do ligy juniorek. To znamená, že tým, který letos hraje kadetskou ligu, by příští rok hrál ligu juniorskou, stále v čele s nejlepší hráčkou Pavlínou Douškovou. Zároveň by se hrála kadetská liga, kterou by hrály slabší hráčky společně se žákyněmi. Třetí alternativou by pak bylo hrát pouze jednu ligu. Tato varianta je však spíše okrajová.

Na příští sezonu se chystá nový systém v ligových a extraligových soutěžích. To ztěžuje trenérům výběr té nejlepší varianty. „My teď v podstatě čekáme na informace. Až na základě těchto informací se rozhodneme, co bude pro nás nejvýhodnější,“ okomentoval stávající situaci Zelený.

Celou sezonu jsou znojemské kadetky na očích extraligových trenérů. Právě jeden extraligový trenér z Brna nabídl hostování znojemské hráčce Dominice Czuczové. Ta nabídku přijala. Do Znojma za ni nastoupila hostující hráčka brněnské extraligy Magdaléna Mandelíková.

Znojemské volejbalistky můžete přijít podpořit v sobotu do tělocvičny PSK, kdy odehrají dvaatřicáté kolo ligy právě s druhým týmem tabulky TJ Nový Jičín. První utkání začne v jedenáct hodin a druhé o čtyři hodiny později.

K hranici postupu pomohla znojemským volejbalistkám kapitánka týmu Pavlína Doušková. Kde bude hrát příští rok, zatím neví
Příští sezonu už budu bohužel juniorka
Mladé kadetky jsou jen krůček od postupu. K tomuto úspěchu jim výrazně pomohla kapitánka týmu Pavlína Doušková. Ta příští rok už nebude kadetkou. Zatím se pořád neví, kde mladá a velice talentovaná hráčka skončí. Jejím přáním však je, aby mohla hrát juniorskou první ligu se stejným týmem jako letos ligu kadetskou.
Jak jste se k volejbalu dostala?
Volejbal jsem začala hrát v páté třídě. Navštěvovala jsem volejbalovou přípravku. Tam si mě všimli trenéři a dostala jsem se do sportovní třídy na Základní škole v Přímětcích. Závodně jsem začala hrát hned v áčku týmu žákyň.
Jak často trénujete?
Trénujeme třikrát týdně dvě hodiny. V sobotu pak máme mistrovská dvojutkání.
Teď hrajete první ligu kadetek, co to pro vás znamená?
Je to skvělá zkušenost. Tuto soutěž jsme si vybojovaly samy a také se nám ji snad už podaří dotáhnout do vítězného konce. Jsem ráda, že jsem si ji mohla zahrát. Příští rok už budu bohužel juniorka.
Jak se vám v lize líbí?
Abych řekla pravdu, od ligy jsem já osobně čekala trochu víc. Pořádně si zahrajeme asi jen s pěti týmy. Zápasy s ostatními celky nám příliš nedávají. Jsme na tom herně lépe a soupeřky proti nám nemají šanci. Je to fádní. Teď se ale těším na zápas s Jičínem. Proti nim si určitě zahrajeme skvělý volejbal.
Jste kapitánka týmu, cítíte se více pod tlakem?
Jako na kapitánku jsou na mě možná kladeny trošku větší nároky. Ale není to nic hrozného. Samozřejmě na mě padá úloha takové té týmové povzbuzovačky. Myslím ale, že pro mě je horší to, že jsem v týmu jediná nahrávačka. Takže pokud zrovna není můj den, nemá za mě kdo nastoupit. To bývá často stresující.
Zatím to vypadá, že vyhrajete první ligu. Co bude potom?
Tak pokud vyhrajeme celou soutěž, tak holky pojedou na baráž. Tam já bohužel už hrát nebudu, protože jsem od příští sezony v jiné kategorii. To znamená, že už i na baráž jsem stará. Hrozně mě to mrzí. Chtěla bych holkám pomoct do extraligy. Byl by to obrovský úspěch. Samozřejmě bych chtěla jet s nimi a alespoň je povzbuzovat.
Když jste v týmu jediná nahrávačka, kdo bude nahrávat v baráži místo vás?
Teď s námi na tréninky začala chodit nahrávačka žákyň Kristýna Páleníková. Takže na baráži to bude nejspíš ona.
Za koho budete hrát příští sezonu vy?
To se ještě přesně neví. Zatím se uvažuje o tom, že celý tým přejde z kadetek do juniorek. Takže bych zůstala s mým týmem i příští rok. Pokud by ale holky hrály extraligu kadetek, hrála bych rovnou v ženách. Ve Znojmě totiž v tuto chvíli není tým juniorek.
Jaká vládne v týmu atmosféra?
Skvělá. Je to opravdu skvělý rok. Doufám, že ho taky patřičně zakončíme. S holkama jsme sehraná parta.
Jak jste mezi sebe přijaly novou hráčku Magdalénu Mandelíkovou?
Je to fajn holka. Je ale zvyklá na trošku jiný styl hry a jiný styl tréninků. Občas jí vadí naše povzbuzování. Nám to pomáhá. U ní mi spíš připadá, že ji to znervózňuje. Jinak je ale dobrá hráčka. Určitě nám pomůže.
Co plánujete po sezoně?
Tak po sezoně klasického šestkového volejbalu začíná sezona beach volejbalu. Tu mám velmi ráda a těším se na ni. Už teď se předběžně plánujíjí plážové turnaje.

Kateřina Hladíková