Ještě než vůbec mohl startovat na olympiádě, čekala kajakáře Jana Štěrbu nejen kvalifikace, ale hlavně bitva s funkcionáři mezinárodního atletického svazu, kteří s ním hráli podivnou hru týkající se údajného dopingu. První srpnový den padl konečný verdikt, že Štěrba na olympiádě startovat smí a osm dnů nato mu na krku visela bronzová medaile ze závodu čtyřkajaku na tisíc metrů.

Jaké to bylo bojovat nejen na vodě, ale i s arbitrážními komisemi a soudem?

Celý proces byl velmi nepříjemný a psychicky velmi náročný. Věděl jsem, že nejsem žádný podvodník a vědomě neužíval nějaké zakázané látky, proto jsem usiloval o to, abych mohl na olympiádě startovat. Šest dní před startem na olympiádě jsem musel absolvovat poslední soud, který už mi přišel zbytečný. Arbitrážní komise mezinárodní kanoistické federace mě v prvním kole odsoudila a ve druhém zcela omilostnila a pak se vlastně proti svému rozhodnutí odvolala k nejvyššímu sportovnímu soudu, který se konal v Londýně, kam jsem musel k šestihodinovému slyšení. Vrátil jsem se do Prahy a druhý den ráno mi volal právník, že mi bylo uděleno napomenutí a že mohu startovat na olympijských hrách. V tu chvíli se mi ulevilo, protože to, co na mě bylo navaleno, bylo dost likvidační. Přišla druhá výzva, kdy jsem musel dokázat, že rozhodnutí o mém startu bylo správné. Chtěl jsem udělat co nejlepší výsledek. Medaile by asi, i když to zní neskromně, nebyla jiný akceptovatelný výsledek. Ve skrytu duše jsem si přál zlatou medaili.

Dali vám napomenutí, přitom jste měl látku, která není na seznamu zakázaných látek. Jak je to možné?

Není na žádném seznamu, navíc přípravek, který tuto látku obsahoval, jsem uvedl do protokolu. Tím bylo od začátku jasné, že jsem si nic nevymýšlel, nic nefalšoval, bylo od začátku zřejmé, jak se tato látka do mě dostala. Pochybení je minimálně na obou stranách, protože když oni označí látku, která není na seznamu zakázaných látek, tak nevím, kolik má sportovec možností, aby se tomuto vyvaroval. Ať má seznam třeba tisíc pět set látek, ale ať je to jasné. Pro zajímavost u soudu bylo šest lékařů posudkářů z každého koutu světa. Měli sice podobné názory, ale každý z těchto odborníků tuto látku vnímal trochu jinak. Navíc tahle látka nikdy nebyla testovaná na lidech, takže účinky jsou v oblasti teorie. Když si tito lékaři mezi sebou nerozuměli, jak se v tom má pak vyznat sportovec? Beru to, že to bylo moje pochybení, že se našla nějaká zakázaná látka, která není na žádném seznamu.

Tím pádem by to ale nemělo být vaše pochybení?

Stavím se k tomu takhle, ale nevím, jak postupovat, když ta látka není na seznamu. Potravinové doplňky používá devadesát devět procent sportovců, protože obsahují látky již v naštěpené formě, rychleji vstřebatelné. To, co do sebe dostanete normální stravou, ale rychleji. To je důvod, proč je sportovci používají a ne proto, aby jim to zlepšovalo výkon oproti ostatním. To je i můj důvod, proč potravinové doplňky používám a troufám si tvrdit, že i všech ostatních sportovců.

Co vám ta látka podle odborníků měla podpořit?

Měla by patřit do kategorie stimulantů a podle toho, co tvrdili lékaři, tak by měla mít i nežádoucí účinky, že by vám to zvyšovalo krevní tlak. Takže něco podobného jako když si dáte kávu. Mám posudek, ve kterém je uvedeno, že ta látka je strukturálně podobná čokoládě.

Budete ještě něco dělat s napomenutím, které vynesl sportovní arbitrážní soud?

V podstatě tohle byla poslední instance, ke které se už nelze odvolat. Zjistil jsem, že by šlo se odvolat k civilnímu soudu ve Švýcarsku. Ten by pravděpodobně rozsudek potvrdil a změnil by ho jedině v případě, kdyby došlo k nějakému významnému procesnímu pochybení. Už se ale odvolávat nebudu. Pro mezinárodní kanoistickou organizaci a olympijský výbor je to už uzavřená záležitost. Pro mě ještě úplně ne, protože jsem se kvůli pozastavení sportovní činnosti od čtrnáctého června nemohl zúčastnit mistrovství Evropy, nemohl jsem se připravovat s posádkou čtyřkajaku, nemohl jsem na olympiádě startovat v deblkajaku s Danielem Havlem. V současnosti řeším, zda bude možné zpětně něco nárokovat.

Původní hlášení polské laboratoře, která vám prováděla dopingovou zkoušku, bylo, že vám našli testosteron…

Přesně tak. Polská laboratoř udělala chybu. Myslel jsem, že mezinárodní kanoistická federace to bude řešit nějakou omluvou, že mě takhle nařkli. To se nestalo a po třech dnech mi napsali, že nalezená látka je strašně špatná a že mi musí pozastavit činnost. Byl to nestandardní postup, protože za stimulanty se činnost nezastavuje. Musí se sejít mezinárodní antidopingový výbor, který se musí shodnout, že činnost zastaví. To se ale nestalo. Od začátku to bylo takové divné. Když jsem byl na posledním soudu v Londýně, tak se můj právník a pan Kejval z Českého olympijského výboru, kteří se ho zúčastnili, shodli na odhadu, že protistrana do celé kauzy vložila milion a půl až dva miliony korun jen za právníky a lékaře. Nechápu, kde a proč vytáhla chudá kanoistická organizace takový balík peněz. Navíc sekretář mezinárodní kanoistické federace Simon Toulson lhal českému šéfovi kanoistiky panu Pollertovi, že se po tom druhém soudu odvolávat nebude. Něco za tím bylo a my dodneška nevíme co.

Kolik vás bude celá záležitost stát?

Ještě to přesně nevím, protože neznám, jak se co platí. Budeme to teď řešit s právníkem.

Je možné, že vám na to nebude stačit ani odměna za bronzovou medaili?

Dostanu čtvrtinu z devíti set tisíc, to je po zdanění patnácti procenty nějakých sto pětadevadesát tisíc. To je celá odměna za historicky první medaili z kajakářské disciplíny na olympiádě. Je možné, že ještě něco dostanu od svého zaměstnavatele Dukly Praha, ale to je maximálně v řádu desetitisíců. Je možné, že mi to náklady ani nepokryje.

Stálo vám zato to celé martýrium, když na olympiádu možná ještě finančně doplatíte?

Pro mě byla olympiáda dlouhodobý cíl, byla vlastně moje první. Hodně úsilí jsem věnoval čtyřkajaku. Nesledoval jsem jen ale svůj cíl, pomáhal jsem mladším klukům. To byl takový smysl mého pádlování. Nešlo o materiální stranu, protože tohle není bohatý sport. Kdybych ale soud prohrál, tak by mě asi zaměstnavatel vyhodil a skončil bych s cejchem, který je do života dost drsný. Proto jsem se chtěl očistit. Chtěl bych v kanoistice dál pokračovat jako trenér.

Ještě takový nepříjemný okamžik nastal, když nemohl po vašem osvobození startovat v čtyřkajaku náhradník Pavel Davídek…

Chápu, že počítal s tím, že pojede. Navíc ani já jsem po půlměsíčním zákazu moc nevěřil, že to mohu nějak zvrátit. To ho asi ujistilo v tom, že se olympiády zúčastní. Pak se stal takový malý zázrak, že jsem vyhrál. On se to dověděl asi dva týdny před olympiádou, takže to pro něj musela být rána. Nemusel mě nijak objímat, ale i on užíval stejný výživový doplněk a mohl říct, byla to pro mě šance, ale vím, čím sis prošel a o to víc ti přeju, abys tam jel. Mohli jsme mu všichni v týmu vyjít vstříc, aby prožil olympiádu přijatelně. V téhle situaci vyplynuly na povrch osobní zájmy a jeho rodina začala vytahovat, že jsem vůbec neměl v čtyřkajaku sedět. Pro mě tohle byla velká zkušenost v tom, že jsem zjistil, jaké lidi mám kolem sebe. Nevím, jestli se budeme udobřovat. Myslím, že Pavel to nezvládl. Řekl do médií, že by mi přál, abych na olympiádě startoval a že zjišťoval, jestli jsem měl něco společného s dopingem.Tohle řekne kluk, kterému jsem dva roky pomáhal v kanoistice a přesně ví, jak to bylo, užíval ten samý prostředek a pak prohlásí něco takového. On je hodně zarputilý sportovec a věřím, že se prosadí. Tohle ale bylo hodně nešťastné.

O váš příběh měla prý zájem i televize?

Oslovil mě dokumentarista z České televize, že by to rád natočil, že je to velmi silný příběh. Uvidíme, já bych to radši nechal, protože jsem rád, že už to je za mnou. Je ale možné, až se to uklidní, že změním názor.

Jak to, že jste členem znojemského kanoistického oddílu?

Primárně jsem členem Dukly Praha, která je mým zaměstnavatelem a současně jsem i členem TJ Znojmo z toho důvodu, že brácha má ve Znojmě mimo jiné posádku dračích lodí a já, pokud je možnost, v té posádce startuju. Například vloni jsem jel všechny disciplíny na mistrovství republiky v Račicích za znojemské Draky. Do Znojma jezdím a díky tomu, že je brácha předsedou kanoistického oddílu, tak mám možnosti se i připravovat na loděnici. Většinou to bývá v zimě, tak navštěvuji posilovnu a chodím běhat. Hlavním důvodem, proč jsem pod Duklou Praha, jsou peníze. Nedokážu říct částku, kolik oddíl stojím, ale Znojmo si to dovolit nemůže. Jezdím do Znojma rád, je to krásné město a mám tam rodinu. Brácha, ač je Pražák jako já, je tam velmi spokojený.

Kdy přivezete medaili ukázat do Znojma?

Měl jsem jít původně s bratrem a jeho posádkou dračích lodí ve středu ke starostovi Znojma. Jenže to přesunuli na čtvrtek, a to jsme šli k panu prezidentovi, pak k premiérovi a zase na Hrad, takže bych to do Znojma nestíhal. Přijedu, co nejdřív to půjde.