Jak se ohlížíte za premiérovou sezonou?
Byla to sezona plná změn pro spoustu z nás, jak pro děti, rodiče, tak i pro nás trenéry. Můžeme ji hodnotit jako úspěšnou. Nečekali jsme, že se za deset měsíců k něčemu takovému dopracujeme. Vyjednali jsme s městem skvělé podmínky pro trénování. Můžeme využívat bazén a nyní v létě máme vyhrazené hodiny pro trénink na plovárně v Louce. Tam jsme trénovali také v době založení klubu od září do října, následně jsme trénovali v lázních v době, která byla vyhrazena pro veřejnost. Od února už máme vyhrazené tréninkové hodiny jen pro náš oddíl a můžeme se plně věnovat plavecké přípravě, za což jme moc rádi.

I přes tyto peripetie jste stále drželi spolu?
Kdyby mi někdo v září řekl, že budu do ledna bojovat o to, aby mělo kde osmdesát dětí plavat, tak nebudu věřit, že to rodiče tak dlouho vydrží a budou stát při nás. Kdyby to rodiče vzdali, tak končíme. Bez jejich podpory by to nešlo.

Váš klub se také věnuje dětem i mimo tréninky?
Jezdíme na soustředění, pořádáme příměstské tábory, kde jezdíme hodně na kole a zařazujeme třeba gymnastiku. Snažíme se o všestranný pohybový rozvoj a nejen to, chceme rozvíjet i sociální chování. Hrajeme proto s dětmi úplně obyčejné hry jako na schovávanou nebo deskové hry. Plavání je individuální sport, tak učíme děti i týmové hry. Chceme, aby měly mezi sebou přátelské vztahy a na plavání jim zůstaly krásné vzpomínky a přátelé.

Monika Dufková
O ní: Pětatřicetiletá inženýrka ekonomie je nejen trenérkou v Plaveckém klubu Znojmo, ale také jeho předsedkyní. Drobná žena působí rozhodně a má srovnané hodnoty, které chce předávat dětem. Plavání dělala dříve jako doplňkový sport k tenisu, který hrála profesionálně za vídeňský klub Tenniszentrum 2000. Mimo plavání se věnuje dále tenisu, windsurfingu, jízdě na in-line bruslích a dalším sportům. Absolvovala kurz pro instruktory plavání a díky synovi se začala plavání věnovat i jako trenérka.

Jeví se to, že se nezaměřujete jen na výkony. Jaká je vlastně idea vašeho klubu?
Čestnost. Fair play. Slušné chování. Obyčejné zdravení, které je dnes pro spoustu lidí něco nemyslitelného, přitom je to základní sociální dovednost.

A ten výkon?
Samozřejmě že výkon je také důležitý. Je to hnací motor. Bez něho bychom pak byli tím prorokovaným kroužkem.

Jakých plaveckých výsledků jste dosáhli?
Máme za sebou více jak dvacet závodů, ze kterých jsme přivezli dvě stě sedmdesát medailí. Mezi dětmi jsou více i méně talentovaní plavci, a také dříči, kterým se povedlo za těch deset měsíců získat i více jak dvacet medailí. V tuto chvíli bych zmínila Adélu Držmíškovou, která na mistrovství republiky splnila limit do reprezentace v disciplíně dvě stě metrů motýlek. Trať zaplavala v čase 2:27,72. Je ročník 2005, takže je velmi mladá a je to velký úspěch. V kategorii Open, kam jsou zařazeni i senioři, se umístila na osmnáctém místě. Snažila se splnit limit do reprezentace už na mistrovství republiky žactva, ale unikl jí o pár setin. Ve své kategorii staršího žactva byla na motýlkové dvoustovce nejrychlejší.

Jaké máte plány?
Teď nás čekají prázdniny a na jejich konci máme dva termíny příměstských táborů. Pak nám začne sezona. Budeme zase naplno trénovat. Budeme dělat nábor nových členů. Děti, které neumí plavat, se učí v bazénu v Příměticích ve škole. Ostatní trénují ve Znojmě.

Kdo kromě vás s dětmi pracuje?
Hlavním trenérem je David Křivan. A dále s námi spolupracuje Magda Navrkalová, Lenka Chaloupecká, která působí v plavecké škole pana Dabergera. Pomáhají také odrostlí plavci Adéla Hýblerová, Miroslav Navrkal, Gábina Jordánová, David Kašpar. Spolupracujeme s kondičním trenérem Jagubem Šigutem z Fitness clinic. Dokonce se přidali i někteří rodiče a chodí na jeho kruhové tréninky.

Je vidět, že vám klub funguje a už se vše stabilizovalo…
Myslím, že jsme dokázali, že to není nějaký výstřelek do tmy a že to s dětmi myslíme opravdu vážně. Chceme dělat výsledky a chceme se dětem věnovat. Pro mě je nejhezčí vidět, že děti jsou šťastné, pomáhají si, scházejí se i mimo tréninky. Velmi pomáhají rodiče. Snažíme se je vtahovat do dění klubu. Ptáme se na jejich názory. To se v dřívějším oddílu nedělo, nelíbilo se nám to, a tak chceme zůstat otevření.

Zvládnout plavání znamená poradit si s vodou, která je živlem. Jste i vy takovým živlem?
Nevypadám na to, ale jsem. Když se do něčeho dám, jen tak to nepustím.