V jakých kategoriích se letos představí vaši hráči?
Ve Znojmě máme extraligový tým, prvoligový tým, starší žáky, mladší žáky, tři družstva minižáků. Naši hráči hrají i v české reprezentaci. Tři naši extraligoví hráči, Jirka Podzemský, Patrik Nguyen a Klára Zábojová, trénují družstva mládežnické reprezentace.

S jakým cílem jdete do nové sezony?
Chtěli bychom ve starších žácích získat titul mistra republiky. V extralize bychom chtěli být do třetího místa, ale zranil se nám kapitán Jirka Podzemský a uvidíme, jak dlouho se bude léčit. V první lize, kde hrajeme my starší hráči, bychom chtěli skončit do poloviny tabulky.

Ke korfbalu vás přivedla vaše maminka Lenka, která byla velkou propagátorkou korfbalu ve Znojmě…
Maminka pracovala ve škole na Vídeňce jako vychovatelka. Děti hrávaly vybíjenou, ale kolem té páté šesté třídy přemýšlely, co za sport po vybíjené. Jediný sport, kde mohou hrát holky a kluci dohromady, je korfbal. Já už jsem byl dospělý, když jsem začal. Hrával jsem fotbal a za muže už se mi nechtělo, tak jsem hledal nějaký sport a začal jsem s korfbalem, který jsem si zamiloval a hraji ho doteď.

O korfbale
Korfbal už se hraje jedno století. Pochází z Nizozemí, kde ho vymyslel učitel Nico Broekhuijsen. V České republice slaví korfbal letos třicet let. Ve Znojmě se začal korfbal hrát v roce 1990 jen tak pro zábavu a od roku 1992 začal tým Modrých slonů hrát soutěže. Název vznikl podle maskota. Nejúspěšnějším rokem pro znojemský klub byla sezona 2004/2005, ve které získal všechny tituly ve všech věkových kategoriích, což se ještě nikomu jinému v historii českého korfbalu nepodařilo.

Co je na korfbale zajímavého?
Je hodně podobný basketbalu. Je v něm brán ohled na to, že ho můžou hrát různé typy lidí. Jsou tomu uzpůsobena pravidla. Nikdy se tam neprosadíte jako individualista. Je to ryze kolektivní sport, kde musí všichni spolupracovat, aby dali koš. Kdežto v basketbale může někdo perfektně driblovat, obejde soupeře a může dát koš. Specifikem korfbalu je třeba to, že holka může bránit holku a kluk kluka. Je to ideální sport do škol, protože to mohou hrát všechny děti spolu. Není to jen o sportu, ty děti se pak naučí spolu lépe komunikovat a fungovat v životě.

Jak moc je korfbal rozšířený?
U nás ho před patnácti lety hrávalo kolem pětatřiceti oddílů. Pak nastal pokles, ale už se to zase zvedá. Velký boom je teď na Ostravsku. Ve světě už se hraje na všech kontinentech. Česká republika patří mezi desítku nejlepších zemí. Nejlepší jsou samozřejmě Holanďané, protože u nich korfbal vznikl. Hrají tam korfbal i venku na větších hřištích. Můžete tam vidět padesáti šedesátileté hráče a hrají velmi dobře.

Hraje se i u nás někde korfbal venku?
Máme jeden turnaj – Maxikorfbal, je to otevřené mistrovství republiky ve venkovním korfbale. Nemáme tady tak příznivé klima. Před dvěma lety se začal hrát i beachkorfbal. Jezdíme na něj na turnaj do Nitry.

Spolupracujete s Holanďany?
Náš klub má družbu s nizozemským klubem De Boemerang z městečka Schijndel. Příští rok po sezoně tam pojede tým starších žáků na soustředění.