Česká republika získala bronz! V sobotu v Brně vyvrcholilo Mistrovství světa v korfbalu, kde si celý národní tým spolu se šesti znojemskými hráči mohl na krk pověsit bronzové medaile. Obhájili tak třetí místo z posledního světového šampionátu, které se konalo před čtyřmi roky. Titul mistrů světa pak putoval již posedmé do Holandska.

„Jsem se znojemskými hráči naprosto spokojen. Zejména s Janem Malačkou, který patřil mezi nejlepší střelce týmu, se Zuzanou Spěšnou a Klárou Zábojovou. Právě tito hráči dokázali v důležitých momentech rozhodovat ve prospěch českého týmu. Zbytek znojemské výpravy bohužel sužovaly zdravotní problémy,“ pochválil své svěřence trenér znojemských korfbalistů Martin Žák.

V utkání s Portugalskem čekala naprosto zaplněná sportovní hala na Vodově ulici na první koš celých sedm minut. Jako první se z donášky trefil Tomáš Sládek, ale houževnatí Portugalci v zápětí dalekonosným košem srovnali.

Česká reprezentace měla v prvním poločase více ze hry a bylo vidět, že soupeř jen těžko hledal skulinky v kompaktní domácí obraně.

V první desetiminutovce druhého poločasu český tým držel těsné vedení. Ve dvaačtyřicáté minutě šli ale Portugalci poprvé v utkání do vedení. Českému týmu po oddechovém čase vrátil vedení Tomáš Sládek. Mezi pětačtyřicátou a pětapadesátou minutou vzal vše do svých rukou Edwin Bouman, když jeho střely čtyřikrát trefily koš a český tým se dostal do rozhodujícího vedení 17:11.

V závěrečném náporu Portugalsko ještě pár košů přidalo, ale na český mančaft, který závěr utkání dohrával ve velké euforii, to nestačilo.

„Soupeř nám přidělal trochu starostí po změně stran, kdy se lehce vzchopil a dostal do vedení. Ovšem koncovku jsme zvládli skvěle a splnili náš cíl, kterým byla obhajoba bronzových medailí,“ ocenil bojovnost a disciplinovanost svých svěřenců reprezentační kouč Radek Honzíček.

Mezi nejlepší střelce českého týmu v závěrečném zápase se zapsal i znojemský Jan Malačka, který se stal spolu s Edwinem Boumanem s pěti zásahy nejpilnější včeličkou pod portugalským košem.

„Byl to skvělý turnaj. Já jsem sice byla při utkání s Portugalskem hodně nervózní, ale důležité je, že jsme utkání zvládli,“ řekla evidentně šťastná znojemská hráčka Klára Zábojová.

Zároveň nelze opomenout znojemské fanoušky.

„Vytvořili v Brně báječnou kulisu, když byli téměř na každém utkání. Nemohli by však dojet nebýt sponzorů, kteří se podíleli na spolufinancování jejich cest. Tímto jim děkujeme,“ nezapomněl na věrné znojemské fanoušky Žák.