Znojemský celek absolvoval rozhodující utkání předposlední březnovou sobotu. Modří sloni museli na domácí palubovce nejdříve porazit Brňany, jež zdolali 18:15. Následně ovládli 22:20 i finálový duel s Prostějovem a titul vítěze ligy jim už nikdo neodepřel. „Bylo to náročné, protože jsme museli řešit i některé výroky rozhodčího. Nakonec jsme vypustili nervozitu a stali se mistry,“ hrdě pronesla stratéžka Jihomoravanů.

Celek pod jejím vedením obsadil první místo tabulky hned na startu sezony a sesadit ho se ostatním mančaftům nepodařilo. Během sedmnácti zápasů Znojemští vstřelili 374 gólů. „Ostatní týmy jsme poráželi i o deset košů. Na titulu jsme tvrdě makali dva roky,“ konstatovala koučka.

Jak dodala, nejtěžší utkání sehráli Modří sloni až s Prostějovem o první místo. „Pomohli nám fanoušci, kteří vytvořili neskutečnou atmosféru. Chtěla bych jím tímto poděkovat,“ kvitovala úsměvem Lenka Toufarová.

Za úspěchem starších žáků z města nad řekou Dyjí stojí mimo průběžné přípravy i letní desetidenní soustředění v zemi původu korfbalu, Nizozemsku, či výborný kolektiv. „Samozřejmě i já jako trenérka,“ glosovala sebeironicky Toufarová.

Sezonu začala se sedmi děvčaty a stejným počtem hochů. Ve finálové části vedla do boje družstvo složené ze šesti holek a čtyř kluků. „Každý rok k nám někdo přistoupí, bohužel ne vždy však vydrží. Sport se musí odmakat. Je to jako v životě. Pečení holubi sami do úst nelítají,“ přemýšlela lodivodka znojemské bárky. Přese všechno by byla ráda za nové členy. „Krásy korfbalu si mohou zájemci vyzkoušet na akci Louka plná dětí (letos se koná 29. května – pozn. red.) nebo shlédnout naše facebookové stránky MS YMCA Znojmo,“ dodala trenérka starších žáků.

Úspěch jejích svěřenců je v protikladu s výsledkem dospělých korfbalistů Znojma v české extralize. Seniorský tým Modrých slonů totiž obsadil v uplynulé sezoně poslední místo. „Neřekla bych, že se jim nedařilo. Problém byl v odchodech některých hráčů na začátku sezony. Jinak nejlepší extraligový hráč a střelec Jirka Podzemský je ze Znojma. Navíc je i výborným trenérem naši reprezentace do devatenácti let,“ přemítala Toufarová.

Zisk mistrovského titulu v kategorii U16 byl pro celou skvadru z města od rakouských hranic zadostiučiněním. Lenku Toufarovou trápila především špatná propagace kofbalu ze strany znojemské radnice i nedostatek příležitostí ke trénování. „Všechen čas v hale (sportovní hala na ulici J. F. Curie – pozn. red.) je připsán florbalu. Korfbal potřebuje místo a vysoké stropy. Florbalisté by mohli trénovat v hale, co pořídilo město za několik desítek milionů. A do Manhattanu, by se mohly dostat i jiné sporty,“ uzavřela Toufarová.