Kolik se zúčastní gymnastek a v jakém věkovém rozmezí?
Zhruba kolem 220, které projdou náročnou kvalifikací. Soutěží děvčata od osmi let až po dvacetileté ženy. Na loňském mistrovství startovala i devětadvacetiletá závodnice z Prahy, uvidíme, jestli se kvalifikuje i letos.

Která ze znojemských závodnic má naději na úspěch?
Máme několik žhavých želízek. Tím největším bude Veronika Kubošná. Má za sebou hodně startů a letos získala už osm zlatých pohárů. Bude závodit v nejmladší kategorii žákyň VS 1 A. Nadějná je také juniorka Kristýna Procházková, která by mohla dosáhnout slušného úspěchu, stejně tak jako i Nela Antonella Smejkal, které by medaile ve starších žákyních také slušela. Ale konkurence je opravdu vysoká a všechna děvčata se na vrcholnou akci sezóny opravdu pečlivě připravovala.

Co je nejnáročnější na pořádání takové akce?
Komunikace s lidmi. Mám kolem sebe velkou skupinu lidí, kteří mi pomáhají. To je obrovské štěstí. Spousta obětavých rodičů, přátel a známých. To bylo také to první, že jsem se jich zeptala, jestli do toho společně půjdeme. Bez nich bych do toho nešla. Připravujeme mistrovství již od podzimu. Samozřejmě za podpory Znojma, které závod zaštiťuje, České gymnastické federace, České unie sportu, Střediska volného času ve Znojmě a dalších, bez nichž by se tato akce vůbec nedala uskutečnit.

Ivana Křístelová∙ 50 let
∙ učitelka na prvním stupni základní školy
∙ vede Klub sportovní gymnastiky Znojmo
∙ trenérka a rozhodčí sportovní gymnastiky
∙ autorka učebnic pro interaktivní tabule
∙ lektorka a mentorka interaktivních technologií


Jsou ve znojemské hale vyhovující podmínky? Přece jen je tam dost teplo.
Přemýšleli jsme i o zimním stadionu, ale ten se letos rekonstruuje. Sportovní hala je super pro diváky, je tam výborné zázemí, restaurace. Výborně se mnou spolupracuje vedení haly i restaurace. Jediný problém je klimatizace. Máme vypůjčené od rodičů větráčky, aby rozhodčí přežili. My jsme ve Znojmě zvyklí, a pro ostatní máme připravené krásné růžové vějířky.

Proč by se měli lidé přijít podívat na mistrovství v gymnastice?
Je to ten nejkrásnější sport, který mohou vidět. Síla, rychlost, obratnost, pružnost, koordinace, vůle, ladnost, odvaha, elegance. To vše je gymnastika.

A proč by měly děti gymnastiku dělat?
Zoceluje celé tělo. Posiluje všestranně všechny svalové skupiny. Rozvíjí pohyblivost, rychlost, výbušnou sílu, prostorovou orientaci. Není to jednostranně zaměřený sport, takže když děti s gymnastikou skončí, protože nemají na vyšší výkonnostní úroveň, tak se díky dobrému základu uplatní v jiných sportech, třeba v atletice, plavání, míčových hrách, lyžování.

Kdy by měly děti s gymnastikou začít?
Volají mi maminky tříletých dětí. To je ale ještě brzo. Ideální je věk pět či šest let.

Co je kromě pohyblivosti důležité pro tento sport?
Přirozená inteligence. Je potřeba, aby dítě dokázalo pochopit pokyny trenéra. Musí umět vnímat pohyb, kdy se odrazit, jak švihnout. Je to také trochu o fyzikálních zákonech.

Naše nejúspěšnější česká gymnastka, paní Čáslavská, nebyla určitě hloupá žena…
To rozhodně ne. Potkávaly jsme se na závodech. Máme s ní fotografie i podpis na plakátě z Mistrovství ČR v Praze. Byla to úžasná paní.