Dále pokračujte do Rudy u Nového Strašecí, tady si lze zase výlet zpestřit výhledem z rozhledny na Mackově hoře. Následuje náročnější úsek údolím Klíčavy, kdy se po zhruba dvaceti kilometrech před vámi objeví legendární hrad Křivoklát.

Hrad Křivoklát není jen místem, které neustále připomíná jeho historii. Během roku zde probíhá mnoho zajímavých akcí, mezi ně patří například kouzelné noční prohlídky, koncerty, divadla, muzikály, filmový festival, ukázky řezbářského umění a jiné. Na nádvoří najdete restauraci, kavárnu a několik obchůdků.

Na Berounce
Z Prahy do Řevnic podél Berounky

V mincovně se můžete zapojit do ražení mincí s námětem Křivoklátu nebo dukátu Karla IV. Vyhledávanou aktivitou je také podle správce zážitková hra Kellyho žalář. Další atrakcí v místě je vyhlídka Paraplíčko, která vám nabídne scenérii Mekky všech vodáků, Berounky. Loď si zde můžete i půjčit.

V podhradí Křivoklátu si lze zajít do dalšího motomuzea, které shromáždilo na 150 kusů motocyklů Jawa a ČZ.

Cesta dále vede zpět do Rakovníka přes Městečko a Pustověty po samé hranici CHKO Křivoklátsko. Pokud vám zbyde čas a nebudou vás ještě moc bolet nohy, čeká vás Vysoká brána - jedna z dominant města, která je dnes využívána jako vyhlídková věž.

Vodní nádrž Kružberk
Údolím Moravice z Opavy ke Kružberku

Roku 1977 se Křivoklátsko pro svůj význam stalo biosférickou rezervací UNESCO, později i ptačí oblastí v rámci soustavy Natura 2000.

Skrz lesy vedou pozoruhodné trasy a za návštěvu stojí rovněž zaříznutá údolí potoků. Na vyhlášeném území lokality se nachází také středověké hrady Křivoklát, Točník, Žebrák a Krakovec, zříceniny Týřov, Jenčov a Jivno a zámky Lány a Nižbor.

Lánský tip

Na půli cesty mezi Rudou a Křivoklátem u Kobylí hlavy zvažte zajížďku k baroknímu zámku v obci Lány, který je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky.

Sice je veřejnosti nepřístupný, avšak návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879.

Benefit pro předplatitele: e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Autor: Adam Novák