Letošní rok patří bez debat olympiádě v Pekingu. Jak vypadá v současné době příprava znojemských plavců ?
První předolympijské soustředění právě absolvujeme na Kypru. Zpět do republiky se vracíme čtrnáctého května. Druhé soustředění jsme naplánovali na dobu od osmého do osmnáctého června, a to ve Španělsku.

Údajně by mělo být jedno soustředění i ve Znojmě. Je to pravda?
Ano. Posledním soustředěním je to znojemské, které bude v červenci. Domluvili jsme se s reprezentační trenérkou Jaroslavou Passerovou, že nepojedeme s reprezentanty my do Prahy, ale že naopak oni přijedou za námi a budeme trénovat tady. Pak už kluky asi deset dní před začátkem olympiády čeká jen aklimatizační soustředění v Hong Kongu.

Do té doby ale máte ještě před sebou několik startů na jiných závodech.
To je pravda. Po návratu z Kypru hned pojedeme na Velkou cenu Ostravy, ta je ve dnech sedmnáctého a osmnáctého května a představuje další kolo Českého poháru. Čtyřiadvacátého a pětadvacátého května budou naši závodníci startovat na Velké ceně Slovenska, to jsou velké mezinárodní závody v Bratislavě se skvělou konkurencí. V rámci našeho pobytu ve Španělsku se zúčastníme závodů v Barceloně, desátého a jedenáctého června.


Ze Znojmáků mají limit splněný Květoslav Svoboda s Michalem Rubáčkem. Jak vidíte vy jako trenér možnost dalších znojemských plavců na splnění tvrdých olympijských limitů?

Pro znojemské plavce jsou ty limity opravdu dost tvrdé, a nejen pro ně. Pokud by chtěl někdo z nich na olympiádu, musel by se zlepšit opravdu výrazně. Jediný, kdo by se tomu mohl přiblížit, je podle mě Martin Havlík. Existuje ale podmínka, že pokud chtějí dva plavci startovat v jedné disciplíně, museli by mít oba zaplavováno lépe, než je momentální český rekord, což je asi nereálné.

Takže žádná možnost splnění limitu tu není?

Jediná možnost je, že by Michal plaval stovku motýlka a Martin dvě stě motýlka. To by se ale Martin musel zlepšit skoro o pět vteřin, než jaké časy má teď. I to je ale možné, pokud by měl dobře natrénováno a měl ty speciální plavky, o kterých se teď hodně mluví a díky kterým padají světové rekordy, mohl by to zvládnout.

Jak se vy sám díváte na výše zmíněné speciální plavky, které prý zvýhodňují plavce, kteří je na závodech oblékají?

Konzultoval jsem to na Austria mítinku s různými trenéry a ti tvrdí, že velké zlepšení časů je skutečně způsobeno těmi plavkami. Takže teď existují dvě tendence – buď aby byly tyhle plavky zakázané, nebo aby povolili výrobu i jiným výrobcům než Speedu. Plavky jsou z materiálu na bázi gumy nebo neoprenu, takže jednak mají velkou splývavost, a navíc nadlehčují. Něco na tom, že závodníkovi pomáhají, asi bude.

Osobně byste byl pro to, aby byly zakázány, nebo pro to, aby byla výroba povolena i jiným firmám?

Spíš aby je povolili všem. Pokud materiály potřebné pro výrobu může dostat i jiný výrobce, ať výrobu povolí, aby podmínky plavců byly rovnocenné.

Posledně jste říkal, že na olympiádu jede v rámci realizačního týmu reprezentační trenérka a s ní jen trenér nejlepšího reprezentačního plavce. Tím je teď ale momentálně pardubický Jiří Jedlička. Květoslav Svoboda ale tvrdí, že to, jestli pojedete do Pekingu vy, nebo jeho trenér, záleží na něm.

Jestli to závisí na Květošovi, tak asi nikam nepojedu. (smích) Ne, teď vážně. On mě přesvědčuje o tom, že zaplave velmi dobře a lépe, než jaký čas má zaplavaný Jedlička. Já si to ale nemyslím. Květoš by musel vytvořit nový český rekord, což nevím, jestli bude schopen splnit. Ale já budu rád, i když se na takovou úroveň dostane až třeba v průběhu olympiády.

Co by momentálně mohlo zlepšit vaši přípravu?

No, hodně by nám pomohlo, kdyby nám městská rada umožnila trénovat i v odpoledních hodinách na padesátimetrovém bazénu dole v Louce. Přípravu by to určitě zkvalitnilo.