„Domluvili jsme se s pořadateli, abychom se stali partnery akce. Nechceme být vnímání pouze jako vinařství, ale i jako ti, co pomáhají zviditelnit náš region,“ vysvětlil změnu v názvu závodu člen představenstva partnerské firmy Lahofer Jaroslav Chaloupecký.

Letošní ročník je, stejně jako Vinařská padesátka, zařazen do série závodů Author Cup. „Jsme v pořadí myslím osmý závod. Po nás se jede ještě Nova Cup a Král Šumavy. Díky tomu, že jsme zařazeni do tohoto seriálu, můžeme počítat se solidní účastí jezdců,“ kalkuloval ředitel závodu Miroslav Kučera.

Loni se na startovní pole závodu postavilo téměř tři sta jezdců z celé republiky. „I letos počítáme s podobnou účastí. Nyní je přihlášeno okolo stovky jezdců. Ten největší nápor ale očekáváme v posledním týdnu. Z praxe vím, že pár dní před závodem už ani nestíhám zpracovávat přihlášky,“ usmíval se člen organizačního výboru Jaroslav Velecký.

Loňský závod vydatně zkrápěl déšť. Jak tomu bude letos, je ve hvězdách. Žádná suchá varianta závodu se ale nechystá. „Trať zůstane stejné, ať se děje cokoli. Ono není ani moc variant na změnu určitých pasáží. Není to závod pro rodiny s dětmi, ale pro opravdové bikery, kteří musí něco vydržet,“ dodal Kučera.

Profil závodní trati se nemění. Startovat se bude v chatové osadě Pohádka, odkud závod povede směrem na Cornštejn, Vysočany, Peksův mlýn, Zblovice, Bítov a přes vranovskou přehradu zpátky do místa startu.

„Trať má jako již tradičně padesát kilometrů a nějaké drobné. Převýšení je zhruba devět set metrů,“ vyčetl ředitel stále populárnějšího závodu.

V místě startu bude po celý den přichystaná zábava jak pro fanoušky, tak i pro samotné cyklisty. Doprovodný program pak oživí vložený závod dětí.

Rekord padesátikilometrové trati je pod limitem hodiny a pětačtyřiceti minut. Letos je hned několik aspirantů na to posunout ho ještě níž. „Jedním z nich bude jistě i Martin Vojtěch, který je čerstvým mistrem republiky na silnici. Své zastoupení na závodě bude mít i nově vytvořený znojemský tým Focus. V jeho dresu se dá najít taky několik favoritů,“ doplnil Luděk Jelínek z Cyklo Klubu Kučera.