Přes deset kilometrů v mrazivé zimě okolo Znojma. Na to se letos opět mohou těšit příznivci povánočního jedenáctikilometrového výběhu. Už v pátek totiž odstartuje devětadvacátý ročník Vánočního běhu.

Jeho historie sahá až do roku 1981, kdy se běžel premiérový ročník veřejností vyhledávaného závodu. U zrodu klání, které neslo název Corso běh správných kluků a holek, stáli sportovní nadšenci, zejména fotbalisté.

„Fotbalisté se už dávno tohoto historického běhu neúčastní. Doufáme, že i do budoucna zůstane běh pojatý jako společenská akce, kde se sejdou jak atleti, tak i rekreační běžci.

Jedna myšlenka ale zůstává stále stejná. Vítězem je každý, kdo doběhne do cíle,“ hlásili organizátoři Vánočního běhu v čele s nestorem Karlem Chmelířem.

Start letošního ročníku závodu bude v pátek v deset hodin dopoledne v Horním parku. Registrace závodníků bude probíhat od devíti hodin na tribuně fotbalového stadionu 1. SC Znojmo.

Profil trati zůstal oproti minulým ročníkům neměnný. Poběží se po asfaltové silnici směr Přímětice, poté do Kuchařovic a nezbytnou součástí běhu zůstává i obávané stoupání na Kuchařovické ulici, zhruba šest set metrů před cílem. Ten je v místě startu závodu.

Vánoční běh Elektrokov Znojmo, jak se letošní závod oficiálně jmenuje, bude dlouhý něco málo přes deset a půl kilometru. „Pro mě bude důležité doběhnout. Je to takový hecovací závod, který má u mě svou tradici. Někdo by si mohl myslet, že je to závod jako šitý ke shození kilogramů nabraných během svátků. O tom ale v mém případě nemůže být ani řeč,“ žertoval Jan Antoš, sportovní profesí specialista na extrémní sjezd na horském kole.

Rekord trati drží už dlouhých dvaadvacet let Richard Sukač, který dokázal závod zaběhnout za pětatřicet minut. Mezi ženami je nejlepší Petra Nováková, která si před dvanácti lety s tratí poradila za dvaačtyřicet minut.

„Už se strašně těším. Jde o velkou tradici, ale i prestiž. S kamarády to chápeme jako malé mistrovství, takže neberu nic jiného, než vítězství,“ pousmál se jeden z horkých adeptů na vítězství v závodě Jiří Antoš.

Organizátoři běhu znovu očekávají nabité startovní pole. „Každoročně bývá zájemců o běh hodně a já nevidím důvod, proč by to zrovna letos mělo být jinak. Zváni jsou všichni sportovci. Nejen zakladatelé běhu, závodníci, ale i diváci, kteří tradičně věnují svoji přízeň těm, kteří se nebojí postavit těsně po Vánocích na start,“ pozval na akci Karel Chmelíř.