VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Macek o taekwondu: Kvalitou bychom na olympiádu v Londýně měli

Znojmo - Už téměř dvacet let vede František Macek ve Znojmě taekwondo. Vrcholem letošní sezony bude mistrovství světa v Kanadě. Znojmo se také mohlo objevit na olympiádě.

3.5.2012
SDÍLEJ:

Trenér František Macek zasvěcuje děti do umění taekwonda. Foto: DENÍK//Romana Holišová

Přesně 12. září 2012 oslaví znojemské taekwondo dvacet let. Do Znojma ho přivedl František Macek, který je stále hlavním mužem znojemské školy. Kromě oslav čeká znojemský oddíl mistrovství světa v Kanadě. Mohl se také zúčastnit olympiády v Londýně, ale překážkou byly finance a náročná organizace. Macek také vysvětlil, jak to je s různými odnožemi taekwonda. To znojemské se nazývá Taekwond-Do I.T.F.

Jak je možné, že taekwondo má více odnoží?
Je jenom jedno. Vždycky se ale našla nějaká chytrá hlava, která si řekla, že by mohla dobře vydělat. Dala taekwondu trochu jiný název, trošičku ho pozměnila, dala mu jiný znak a založila mezinárodní federaci. Vždycky v nějakém státě někoho zblbla, a tím pádem vzniklo několik škol taekwonda. Jsou to odnože, které ale nejsou pravé.

A vy jste to pravé taekwondo?
Naštěstí ano. Na více druhů taekwonda mělo také vliv rozdělení Koreje. Když vzniklo, tak byla jednotná Korea. Pak byla válka mezi severem a jihem Koreje a země se rozdělila. Tudíž nemohli mít stejné taekwondo. Jižní Korea tak z nějakých politických důvodů udělala jinou odnož taekwonda. A pak se tvořily různé odnože a je to bohužel nepřehledné.

Které taekwondo je na olympiádě?
Taekwondo W.T.F. Ale v roce 2010 na mistrovství světa v Jižní Koreji, kde bylo Znojmo jediným zástupcem z České republiky, se sloučilo I.T.F. a W.T.F. v jeden celek. Ostatní odnože nechtějí na toto sloučení přistoupit a jedou si ve svých kolejích.

Takže letos na olympiádě bude i to „znojemské" taekwondo?
Ano, bude. V srpnu je ale mistrovství světa v Kanadě. A ve chvíli, kdy jsme se sjednotili, už jsme se připravovali na mistrovství světa. Od nás pojede dvanáct závodníků, z toho jeden z Jevišovic. Bude to stát půl milionu korun. Kvůli tomu, jak to dopadlo se Sazkou a s ČSTV, tak na olympiádu jsme nedostali peníze. Kvalitou bychom na ni měli. Bylo by to ale náročné organizačně. Mistrovství světa začíná začátkem srpna. Odletěli bychom do Kanady, pak bychom museli letět do Londýna na registraci, vrátit se zase do Kanady závodit a po soutěži letět do Anglie na olympiádu. To takhle nejde.

Jak se vůbec taekwondo dostalo do Znojma?
Samozřejmě omylem a náhodou, jako vždycky všechno. Učil jsem se v Brně na truhláře. Šel jsem tam s tím, že chci pokračovat s hokejem, který jsem dělal. Vzali mě do dorostu Zetoru Brno.
Na internátu se ale člověk setká s takovými nepříjemnými věcmi, kdy se mu hodí, že se umí bránit. A chtěl jsem také dělat ještě něco navíc než jen hokej. Náhodou jsem viděl malý letáček, který informoval o náboru do taekwonda. Vstoupil jsem tam a už nevylezl. Bylo to v roce 1989.
Když jsem končil učení, myslel jsem, že skončím i s taekwondem. Moji učitelé mi ale řekli, že ve Znojmě není zastoupení a ať si seženu tělocvičnu. Slíbili, že mi budou pomáhat. Přijeli pak vždycky jednou za měsíc, vybrali peníze a odjeli.

V republice je váš oddíl na špici?
To bych neřekl. Jsme takový střed. Nejsme nejhorší a ani nejlepší.

Kolik lidí na Znojemsku se věnuje taekwondu?
Se Znojmem, Jevišovicemi a Šumnou je nás sto šedesát.

A jak je to v České republice?
Tím, jak se taekwondo rozdělilo, tak fungují tři subjekty. Jeden má zhruba čtyřicet škol, druhý dvanáct a my budeme mít od nového roku šest škol. Každé odvětví taekwonda má své mistrovství světa, takže se může stát, že Česká republika může mít v jednom roce pět mistrů světa.

Od kolika let se dá taekwondo dělat?
Není do nijak vymezeno.

Takže může člověk začít třeba ve čtyřiceti?
Jeden pán u nás začal v padesáti a teď má už třetí dan. Bude mu třiasedmdesát. Taekwondo mohou dělat lidé bez rozdílu věku. Takže když přijde někdo v šedesáti, může klidně začít.

Všimla jsem si, že děti, které jsem viděla na tréninku, mají velkou disciplínu…
Musí ji mít, aby věděli, co mají dělat. Ve chvíli, kdy ji nebudou mít, tak se nic nenaučí.

Čekají vás oslavy dvaceti let…
Devátého června pořádáme pátý ročník Znojmo open. Mají přijet oddíly z Arménie, Uzbekistánu, Makedonie, Chorvatska, Slovinska, Srbska, Itálie, Rakouska, Slovenska, Maďarska, Německa, Švédska, Norska, Anglie. Jezdí třeba až z Nového Zélandu, ale kvůli mistrovství v Kanadě letos nedorazí. Stojí to vše hodně peněz. A potom přijede 23. září na seminář významný host, syn zakladatele taekwonda.

Autor: Romana Holišová

3.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

Tradiční hody ve Vracově začaly novým českým rekordem. V průvodu prošlo 566 účastníků oblečených v místních krojích.

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení