Žena, která před lety Šanovské do umu vznešeného sportu zaučovala, se stala trenérkou a předsedkyní nově vzniklého uskupení. „V mládí jsem střílela v Praze, odkud pocházím. Pak jsem se přestěhovala na Moravu. Jednou u mě Petr uviděl luk, tak mě poprosil, ať jim jdu střílení ukázat. Skončilo to založením oddílu," usmívá se Kateřina Malypetrová, která je zároveň i předsedkyní klu­bu.

Šanovská lukostřelba se zaměřuje na výchovu mladých závodníků. V současné době má zhruba patnáct členů od osmiletých po dorost. Za nedlouhou existenci už klub posbíral řadu úspěchů. „Máme u nás už několik mládežnických mistrů republiky a střelců do třetího místa celostátního žebříčku," informuje místopředseda.

Nejúspěšnější závodnicí je Škarkova dcera Zuzana, která je zároveň nejstarší závodní členkou oddílu. V minulosti se stala už šestkrát českou šampionkou a o nadcházejícím víkendu má možnost svou sbírku rozšířit na halovém dorosteneckém mistrovství v Havířově. „Střílí od počátku klubu v Šanově, tedy od deseti let. Je velmi talentovaná," říká Malypetrová o klubovém klenotu. „Máme však i jiné úspěšné lukostřelce – třeba Ivetu Zifčákovou, Matěje Fučíka nebo Nicol Maškovou," jmenuje Škarek.

Lukostřelba to nemá v Šanově jednoduché. „Obec je velmi sportovně založená. Je v ní asi osm oddílů, což je na její velikost hodně," vysvětluje zakladatel klubu. „V posledních letech však obecně lukostřelba zažívá rozmach. Po celé republice narůstá počet členů. Na nadcházející dorostenecký šampionát je přihlášených kolem dvou set startujících. Sport se hodí pro každého, převažují však klidné děti, které tolik neberou kolektivní sporty," podotýká předsedkyně a trenérka.

Lučištníci využívají k tréninku v zimě místní Sokolovnu a v létě přilehlé pozemky. „V zimě provozujeme halovou variantu, kde se střílí z osmnácti metrů na menší terče. Dospělí střílí v létě ze vzdálenosti sedmdesáti metrů," líčí Škarek, jehož oddíl v neděli v šanovském Sportcentru pořádá od deseti hodin dopoledne čtvrtý díl z tradičního pětidílného seriálu Zimní pohár obce Šanov.

LK TJ Sokol ŠanovLukostřelci v obci se zhruba 1500 obyvateli zahájili činnost v roce 2009. O rok později vznikl oficiální klub LK TJ Sokol Šanov. Oddíl má aktuálně zhruba patnáct členů. Všichni stále patří do mládežnických kategorií. K tréninku lukostřelci využívají v zimě sokolovnu a v létě přilehlé pozemky. Klub každoročně pořádá Zimní pohár obce Šanov, který tvoří několik závodů. V minulosti už dvakrát organizoval republikový přebor desetiletých závodníků. Stejný podnik se na jih Moravy vrací opět v neděli 5. března.