Po letech se vracíte k vodě a budete trenérem plaveckého klubu TJ Znojmo. S jakými vizemi do této nové kapitoly vaší sportovní kariéry vstupujete a jak se na tuto práci těšíte?
Je to po pěti letech, co se vracím ke každodenní rutině k bazénu, ale už jako trenér. Těší mě to moc a vidím nadšené tváře, které s námi chtějí spolupracovat. Po zpackaném přístupu předešlých rádoby mládežnických trenérů znovu nastavujeme správnou hierarchii klubu a pracujeme s dětmi na technice všech způsobů.

Květoslav Svoboda
Datum narození:
25. 8. 1982

Pozice: trenér plavání v TJ Znojmo
Největší úspěchy:
- na LOH 2004 v Aténách byl vlajkonošem české výpravy
- stříbro MS 2002 400m VZ
- stříbro ME 2000 200m VZ
- stříbro ME 2001 200m VZ
- stříbro ME 2002 200m VZ
- stříbro ME 2003 200m VZ
- bronz ME 2000 400m VZ
- bronz ME 2003 400m VZ
- účast na LOH 2000, 2004, 2008

Po neúspěšné kvalifikaci na LOH 2012 do Londýna ukončil svou aktivní kariéru.


Jakou má aktuálně znojemské plavání kvalitu a je o tento sport ve městě stále velký zájem?
Každý sportovec má mít cíl, snažím se motivovat každého, kdo v oddíle je, ať už se chystá na malé, nebo velké závody. Máme zde tři nadějné plavce, které budeme připravovat na velké soutěže jako mistrovství Evropy juniorů a olympijské dny mládeže či mistrovství republiky. K nim postupně budeme trénovat další mladé svěřence, které nabíráme.

Zápas Zbrojovky proti Skalici.
Zbrojovka potřetí vyhrála a prošla do Final Four Tipsport ligy

Změnilo se od konce vaší aktivní kariéry plavání nějakým zásadním způsobem?
Určitě ano. Každý sport se posouvá. V poslední době se plavání posunulo dopředu hlavně moderní technikou, ale pořád platí, že to je o velké dřině.

Bude tato změna mít nějaký vliv na letní plavecký camp, který vedete?
Na letní období jsme připravili už jedenáctý ročník, který letos bude ve dvou turnusech a zúčastnit se mohou už i znojemské děti.

Při minulém zaměstnání jste pomáhal i klubu 1. SC Znojmo. Budete pokračovat?
To bude otázka budoucnosti, mě každopádně těší, že v klubu je o to zájem.

Když se podíváme na republikové plavání, je zde ústup ze slávy nebo jak hodnotíte českou reprezentaci na mezinárodní scéně a její úspěchy?
Ústup tady určitě je, ale je vidět, že dorůstají nové naděje, a věřím, že na olympijských hrách může být zase po dlouhé době český plavec ve finále.

Jaké jsou vaše nejbližší trenérské akce?
Jdeme s dětmi postupně krůček po krůčku, máme přípravné, objemové období, kde plaveme více kilometrů, od března začnou děti závodit a hlavní závody sezony budou v červnu, kdy se konají poháry a republikové mistrovství.

Co byste vzkázal fanouškům znojemského plavání nebo rodičům současných či budoucích plavců?
Ať zůstanou věrní našemu sportu a našemu oddílu TJ Znojmo. Společnou pílí a vytrvalostí to zvládneme a překonáme všechna úskalí. Náš sport je sice individuální, ale bez podpory kolektivu nemůže fungovat.

Jihomoravský předseda fotbalového svazu Pavel Blaha
Dřív jsme města o pořádání prosili, říká Blaha o anketě Sportovec okresu