Historie se opakuje. Modří sloni znovu ovládli českou korfbalovou scénu. To když v sobotu dokázali usednout na mistrovský trůn jak dorostenci, tak i senioři. Trenér Martin Žák si tak může říct. Cíl splněn.

Finále dorostenecké a seniorské extraligy se letos přesunulo do Prostějova. Oba znojemské týmy narazily na Kolín. Účast těchto dvou družstev jen potvrdila, proč osu reprezentace tvoří právě hráči ze Znojma a Kolína.

Špatný začátek

Nejdříve na řadu přišlo finále dorostenců. Začátek utkání vůbec nevypadal, že by Znojmo dokázalo urvat vítězství.

„Kolín měl zpočátku brutální převahu, ale prosazoval se jen střelbou z dálky. Nedokázal odskočit na rozdíl více jak dvou bodů,“ řekl trenér znojemského týmu Martin Žák.

A opravdu. Kolín, jakoby ho jeho prvopoločasová převaha uchlácholila, přestal hrát. Toho samozřejmě Znojemští využili a Kolínu odskočili na rozdíl pěti bodů. V tu chvíli bylo o utkání rozhodnuto. Nakonec Znojmo porazilo Kolín 18:9.

„Když to shrnu: začátek zápasu byl tragický, ale na konci první půle a začátku druhé jsme začali hrát opravdu skvěle. Dařilo se nám to, co se nedařilo Kolínu. A to byla střelba,“ pochválil své svěřence znojemský kouč.

Kapitán dorostenců byl evidentně spokojený. „Do finále jsme šli s tím, že si chceme zahrát pěkný korfbal. No a ta třešnička na dortu je, že jsme po dvou letech znovu nejlepší v republice,“ rozradostnil se kapitán dorostenců Ivan Žák.

Finále seniorů se odehrálo doslova v opačném gardu. Famózní nástup Znojmo do zápasu byl poznat ze světelné tabule. V desáté minutě Jihomoravané vedli už 6:0 a zdálo se, že Kolín odjede z Prostějova s pěkným výpraskem.

Pak se ale začal postupně na Znojmo dotahovat a Modří sloni mohli být rádi, že nakonec uhájili těsné vítězství 15:14. „Začátek jsme hrozně přepálili a pak už neměli tolik sil. To nic nemění na tom, že jsme mistry republiky,“ doslova zařval kouč Žák.

Další double


Znojemským se tak znovu povedl husarský kousek. Dokázali se stát mistrem hned na dvou polích. Další vysněný double tak Modrým slonům už nikdo neodpáře.

„Je to skvělý pocit. Určitě jsem nám věřila více než dorostencům, ale zvládli to stejně jako my. Po třech letech půstu zase vládne domácímu korfbalu Znojmo. Co víc k tomu říct,“ prohlásila jedna z hráček Znojma Hana Simonidesová.

Znojemská korfbalistka Hana Simonidesová podruhé za svou bohatou kariéru zvedla nad hlavu pohár pro mistra republiky v korfbalu. Poprvé to bylo před třemi roky

Šli jsme za titulem celou sezonu a nakonec jsme ho získali

U zisku dalšího mistrovského titulu Modrých slonů byla i jejich dlouholetá opora Hana Simonidesová.

Studentka lékařské fakulty v Brně se ve finále extraligy objevila už poněkolikáté a podruhé za svoji kariéru zvedla nad svou hlavu mistrovský pohár. „Byl to úžasný pocit. Každému bych to přála zažít. Naposledy se nám to povedlo před třemi lety a to už je dlouhá doba,“ pousmála se dvaadvacetiletá Simonidesová.

Získala jste s jihomoravským týmem už druhý mistrovsky titul. Byl to i předsezonní cíl, že?
Ano, to byl. Poprvé jsme s extraligovým týmem získali titul mistra před třemi lety. Bohužel další rok se nám nepovedlo titul obhájit a zvítězili České Budějovice, stejně jako minulý rok. Titul je naším cílem před každou sezonou. Bohužel nám dvakrát unikl.

Proč to letos vyšlo?
Myslím si, že jsme po něm toužili víc než kdy jindy. Pocit to byl úžasný. Celý finálový den měl výbornou a neopakovatelnou atmosféru.

Jaké jste měla pocity, než jste do finále nastoupila?
Na jednu stranu jsme se všichni hrozně těšili, ale na druhou stranu šla vidět malinko nervozita. Kolín pro nás v poslední době nebyl příliš nebezpečný soupeř. V lize jsme ho třikrát porazili a jen jednou jsme prohráli. V kolínském týmu momentálně hrají tři ze čtyř dívek v dorostu, takže my holeky jsme strach neměly a zápas jsme si chtěly užít. Kluci to tentokrát měli mnohem složitější, ale zvládli to.

Do zápasu jste suverénně vlétli, pak jste ale zápas zdramatizovali. Čím to?
Prvních deset minut zápasu bylo těch nejlepších, co jsem kdy v korfbalu zažila. Vycházelo nám všechno. Šla vidět chuť zvítězit a šlo to neskutečně lehce. Možná až moc a toho jsme se zalekli. Přestali jsme se plně soustředit, opadla počáteční rvavost, zpomalili jsme a toho se Kolín pokusil využít. Skoro celé utkání jsme si drželi náskok čtyř košů. Ještě pár minut před koncem byl stav 15:11 a zápas se dal v klidu dohrát.

Co se tedy stalo?

Bohužel jsme to nezvládli. Obrana povolila, pár chyb v útoku a Kolínu se povedlo snížit rozdíl až na 15:14. Docela nás to rozebralo, ale naštěstí následoval konečný hvizd a titul byl doma.

Proběhly už nějaké oslavy?
Přímo v Prostějově byla připravena závěrečná korfbalová párty v místním klubu. Po vyhlášení jsme šli na večeři a pak na již zmiňovanou párty, které se zúčastnily téměř všechny týmy kromě Kolína. Ze začátku šla na většině spoluhráčů vidět únava z náročného dne, ale pak jsme titul řádně oslavili.

Jak vám osobně finále vyšlo?
Tentokrát se projevila naše něžnější část družstva a povedlo se nám každé dát dva koše, takže jsme byly naprosto spokojené. Samozřejmě to vždycky může být lepší, pár chyb mě taky neminulo, ale celkový pocit mám dobrý. Ještě ho asi trochu podtrhuje konečné vítězství.

Získali jste dabl. Byl to možná i váš cíl, ale reálně. Čekala jste to?
Doufala jsem v to. Je pravda, že nám jsem věřila víc než dorostu, ale mile překvapili. Nakonec předvedli strhující utkání, což se zas nám tak úplně nepovedlo.

Jaká byla vůbec v Prostějově atmosféra?
Bylo to úžasné. Měli jsme tam dost fanoušků, kteří nás podporovali celou sezonu. Za to jim patří velký dík. Bez nich by to bylo mnohem složitější. Byli takovým tím hráčem navíc.