O ten se postaral Květoslav Svoboda a to na trati, na které většinou nestartuje. Svoboda totiž překonal český rekord o dvě a půl vteřiny na dvě stě metrů znak. „Za tento výsledek jsem stoprocentně šťastný. Je vidět, že příprava je opravdu kvalitní,“ pochválil Svoboda.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VELKÉ CENY MĚSTA ZNOJMA

Skvěle zaplaval také další český reprezentant Michal Rubáček. Ani on nestartoval ve svých standardních kategoriích, ale i on překonal rekord, a to Velké ceny, na dvě stě metrů volným způsobem.

Bohužel letos se do znojemských lázní dostavilo o deset plaveckých oddílů méně, než v loňském ročníku Velké ceny, ale i tak byli organizátoři spokojení.
„Hodnocení celého závodu je pozitivní, protože byla překonána spousta rekordů Velké ceny, dokonce i rekord České republiky. Takže co se týče úrovně, myslím, že byla skvělá. Horší už byla účast. V loňském roce přijelo třicet oddílů, letos jen dvaadvacet. Je to způsobeno chřipkovou epidemií a také tím, že ve stejný termín probíhá ještě jeden významný plavecký závod v Roudnici. Koná se i světový pohár v Berlíně, kde také řada reprezentantů České republiky startuje,“ vysvětlil reprezentační trenér Jiří Kyněra.

Přestože se nezúčastnilo tolik plavců jako v loňském roce, není pochyb o tom, že letošní ročník byl kvalitní. I díky tomu dokázala spousta domácích plavců překonat své osobní rekordy.

„Jsem samozřejmě spokojený se sportovními výkony. Pokud si plavci vylepšují osobní rekordy, je vidět, že trénink směřuje k jejich zlepšení. Pak jsou spokojení i závodníci a ta motivace je tam potom daleko větší,“ pochvaloval si Kyněra.
V rámci Velké ceny se již tradičně vyhlašovala i nejkrásnější žena bazénu. V letošním roce se jí stala rakouská závodnice Fabienne Nadarajah. Ta kromě toho vyhrála třeba i v disciplíně 50m volný způsob.

Svoboda překonal český rekord na 200 metrů znak

O dvě a půl vteřiny vylepšil český rekord na dvě stě metrů znak znojemský Květoslav Svoboda.

Jak byste zhodnotil letošní ročník Velké ceny?

Pro mě byl letošní ročník specifický a výjimečný, jelikož se se Znojmem loučím. Na trať jsem se hodně těšil a ukázalo se, že míříme správným směrem, protože jsem překonal český rekord o dvě a půl vteřiny. Mám samozřejmě radost z výsledku a právě proto si myslím, že celý závod byl velice kvalitní.
Nastoupil jste pouze v padesátce znak, proč?

Protože příští týden bude velice náročný. Čeká mě Velká cena Brna, kde mám tři starty. A za měsíc se už chystám na mistrovství Evropy. Takže čím víc odpočinku, tím líp.
Miss bazénu se stala Rakušanka

Již po šesté se v rámci Velké ceny města Znojma volila její Miss. Letos se jí takřka jednoznačně stala rakouská závodnice Fabienne Nadarajah z týmu Eisenstadt SU.

Co pro vás znamená účast na Velké ceně města Znojma?

Je to pro mě hodně důležité, protože poslední dva týdny jsme na soustředění tvrdě dřeli. Ve čtvrtek jsme se vrátili a tohle je závod, na kterém si můžu vše nanečisto vyzkoušet. V klidu se rozhodnout, ve kterých plavkách odplavu mistrovství Evropy, stále si nejsem jistá. Společně s testováním plavek jsem si vyzkoušela nové techniky. Pro mě tedy tento závod byl velmi důležitý, ačkoli jako všechny, které budou předcházet ME v krátkém bazénu.
Jak se vám Velká cena města Znojma líbila?
Letos jsem tu poprvé. Zažila jsem tady ale spoustu zábavy a byl to příjemný závod. Určitě se příští rok zase vrátím na další ročník.
Byla jste ohodnocena titulem Miss Velké ceny, co na to říkáte?
No, byla jsem hodně překvapená, vůbec jsem o něčem takovém nikdy neslyšela. Závodím už osmnáct let, ale tohle se mi ještě nestalo. Musela jsem jít kolečko v plavkách, s šerpou, byla to sranda. Každopádně mě to mile překvapilo.