Tradičního závodu pro všechny milovníky cyklistiky se letos zúčastnilo přesně patnáct set patnáct závodníků. Jako již obvykle startovalo se i končilo v Šatově. Co však tak obvyklé nebylo, bylo neuvěřitelné horko.

„Letos bylo opravdu extrémní teplo. Měl jsem strach, že spousta závodníků pak doplatí na nedodržený pitný režim. Nakonec se však podařilo vše bez komplikací, až na dva případy,“ zhodnotil průběh závodu mozek celé akce, hlavní organizátor Jan Vala.

Trať pro horská kola

Trať byla letos postavená opravdu pro horská kola, což byla původní myšlenka organizátorů. Díky vydatnému dešti totiž museli v loňském roce až do Šaldorfa po silnici.

„Změny v trati oproti loňskému roku proběhly. V minulém roce v předvečer závodu pršelo, proto jsme museli trať poopravit. Ovlivnilo to především úvodní část trati. Volili jsme proto variantu, která vedla po silnicích a pevnějších plochách. Snažíme se totiž dodržet jednu zásadu, že jsou to závody horských kol, takže vybíráme cesty nevyasfaltované. Bohužel loni byla nesjízdná. Letos jsme však trať navrátili zpátky na polní cesty a kromě startu se pak už na asfaltu téměř nejede. Pokud budou podmínky pro závod v příštích ročnících stejné jako letos, nebudeme trať nikterak měnit. Konečně je to také trasa, která měří opravdu padesát kilometrů,“ pousmál se Jan Vala.