Dějištěm ostře sledovaného duelu se v úterý večer stane česká boxerská mekka – pražská Lucerna. „Jsem česká jednička, Venca dvojka napříč všemi vahami. To je další podkres zápasu, rozsekne se, kdo je teď nejlepší boxer České republiky,“ řekl Deníku Rovnost Ducár, jenž pochází z Citonic na Znojemsku.

Jedenatřicetiletý multitalent, který nastupuje také k duelům v thajském boxu nebo smíšeném bojovém umění MMA, se v uznávaném žebříčku Boxrec.com nachází na 55. příčce křížové váhy. Pejsar je o šest pozic za ním. „Oba jsme v top stovce a budeme se prát o český titul, který tím nabývá na hodnotě,“ podotkl Ducár.

Držitel titulu ČUBP v křížové váze je Pejsar, jenž na konci června už za 65 sekund vyřídil bývalého šampiona Davida Vicenu. Šestatřicetiletý plzeňský majitel pásu si uvědomuje, že ho čeká o dost náročnější souboj. „Obhajovat titul je vždy těžší, obzvlášť když Vasil je těžší soupeř než Vicena,“ pravil Pejsar, který hájí barvy stáje Atom Gym.

Červnová jednostranná bitva podle Ducára znevážila pás. „V České republice se dělá box tak, že klidně může jít o titul dvojka s trojkou. Ve spoustě vahách drží titul šampioni, kteří nejsou ani české jedničky. Vždycky šlo o to, kdo si zápas na galavečer dá, zaplatí soupeře a všechny poplatky. Domluvil si slabého soupeře, aby titul získal, jenže nemá hodnotu,“ přidal svůj pohled Ducár.

Až teď se podle něj utkají rovnocenní soupeři. „Titul je prestižní podle soupeře, proti kterému jej vybojujete. Pokud bych si zápas domluvil, měl bych ho já, ale nepřišlo by mi to dobré. Udělat titul není často ani tak sportovní výkon jako spíš manažerská práce,“ popsal Ducár, jenž velké úspěchy sklidil v barvách Muay Thai Brno.

Pejsar už v létě vzkázal, že se vzájemného souboje nelekne. A teď soka popíchl slovy, že mu hrozí velký problém. „To byla sranda, protože si občas rád rýpnu. Neznamená to, že mám proti Vasilovi výhrady. Nejdeme do ringu, abychom si vyřizovali účty nebo se neměli rádi, ale jde o sport. Nastoupíme proti sobě, protože jsme momentálně dva nejlepší čeští boxeři. Vasil bude mít problém se mnou, protože mám dobrou formu,“ uvedl plzeňský veterán.

O titul ČUBP v křížové váze
Vasil Ducár: 31 let, pochází z Citonic na Znojemsku, 55. místo v žebříčku Boxrec.com, v profesionálním ringu 8 výher (z toho 7 k.o.) – 3 prohry (0 k.o.) – 1 remíza
Václav Pejsar: 36 let, pochází z Plzně, 61. místo v žebříčku, v profesionálním ringu 15 (13 k.o.) – 9 (2 k.o.) – 0

Titulový duel v Lucerně je vypsaný na deset kol, ovšem oba protivníci zmiňují, že může skončit předčasně. „Myslím si, že silově jsem na tom lépe než Vasil. Ducár toho vydrží dost, nesmím to přepálit. V hlavě mám nastavené, že budu naplno boxovat všech deset kol. Věřím si, že mohu Vasila i porazit před limitem. Předčasně nikdy neprohrál a ani nevím, jestli byl počítaný. Přesto mohu být první,“ prohlásil Pejsar.

Ducár v profesionálním boxerském ringu počítaný nikdy nebyl. Vydřel dvanáct kol v boji o světový titul prestižní organizace IBO, s Kevinem Lerenou z Jihoafrické republiky prohrál až na body. Stejně dlouho trval i duel o frankofonní titul organizace WBC, Herve Lofidi z Francie také zvítězil až na body.

Předloni ovšem v desátém kole knokautoval Samuela Kadjeho z Francie a přivlastnil si uvolněný mezinárodní titul WBF. „Jsem docela sebevědomý, boxoval jsem s nejlepšími, trénoval s mistrem světa. Měsíc jsem byl na kempu v Německu, kde byli kluci s nejtvrdším úderem na světě. Mám hodně odspárováno a dokážu toho dost absorbovat,“ reagoval Ducár. „V téhle váze je to o jednom dobře trefeném úderu a zápas může klidně skončit před limitem,“ dodal.

Přestože se s Pejsarem dobře zná, v ringu to nic neznamená. „S Vencou jsme trénovali, jsme kamarádi, nemám s ním problém. Víme, jak kdo z nás boxuje. Mám cestu, jak na něj. Vím, že je tvrdý, ale chci být rychlejší, tvrdší, přesnější, silnější a lepší,“ sdělil Ducár.

Na programu v Lucerně je patnáct zápasů. Souboje lze sledovat prostřednictvím placeného webového vysílání. Fanoušci si mohou koupit libovolný počet duelů.

Před očekávaným vrcholem roku si Ducár s manželkou a jedenáctiměsíční dcerou užili Vánoce. „Pro nás nejsou o jídle nebo o dárcích, hlavně jsme byli spolu a udělali jsme si rodinnou pohodu, jak to má být,“ řekl Ducár.