"Dohromady nám bude na závodě startovat něco okolo osmdesáti plavců. Přijede kompletní domácí špička. Přesný počet našich reprezentantů, kteří budou závodit, z hlavy bohužel nevím,“ začal trenér Jiří Kyněra.

Do Znojma nemíří pouze kompletní česká plavecká elita, ale také závodníci z Rakouska. „Bude jich tu asi deset. Jsou to všechno plavci, kteří mají zkušenosti ze světových šampionátů,“ dodal znojemský kouč.

Nejvíce pozornosti si zaslouží hned první závody. Jako jeden z úvodních bodů programu bude závod na dvě stě metrů kraul.

„Tam se bude opravdu na co dívat. Budou tam soupeřit tři naši nejlepší plavci. A to domácí Michal Rubáček, Ondřej Čermák a Jiří Štefl z daleké Plzně,“ lákal Kyněra diváky na atraktivní disciplínu.

Za pozornost stojí i závod na sto metrů motýlek nebo nedělní klání na dvojnásobné trati. Ve většině závodů se představí samozřejmě znojemská plavecká jednička.

„Už se na to neskutečně těším. Teď jsem dlouho nezávodil a doma mám obrovskou motivaci. Ostatně, kdo by v rodném prostředí neměl. Navíc se blíží evropský šampionát, takže je potřeba do toho pořádně šlápnout,“ přiznal Michal Rubáček.

Velká cena města Znojma startuje v sobotu ve třináct hodin a bude končit v neděli ve stejný čas.

Hlavními závody Velké ceny města Znojma budou znakařské distance. Muži mají na programu dvousetmetrovou trať, ženy budou muset skousnout trať o poloviční délce. Každá kategorie má na programu celkem pět rozplaveb.

Absentující Svoboda: Znechutila mě mizerná účast plavců

Znojmo - Dříve na něj chodily v rámci Velké ceny Znojma zástupy lidí, tentokrát se domácího závodu nebude účastnit vůbec. Hlavním důvodem absence Květoslava Svobody na znojemských závodech je malá účast plavců.

Jak to, že chybí vaše jméno ve startovní listině závodu?

Těšil jsem se, že si zazávodím doma, ale jak jsem viděl počet přihlášek, rozhodl jsem se neplavat. Považuji závody za hodně zpackané. Kdo by chtěl závodit na podniku, kde je pět lidí v disciplíně.

Startuje ale kolem osmdesáti závodníků. To je málo?
No jo, jenže na ostatních závodech bývá přes dvě stě plavců. V takové konkurenci se dá něčeho dosáhnout. Tyhle závody považuji za špatné a hodně mě to mrzí.

Kde hledat příčinu, že Znojmo plavce neláká?
Jednoznačně v podmínkách a bazénu. To je alfa omega. Taky je možné, že to ovlivnila nadupaná termínovka. Konají se totiž během tří víkendů hned dva velké závody.

Přeci jenom jste ve znojemském zastupitelstvu. Nemůžete tuhle tíživou situaci pomoci nějakým způsobem vyřešit?
Intenzivně na tom pracujeme. Nechci předbíhat, ale po novém roce přineseme zajímavé informace ohledně nového plaveckého areálu. Doufám, že budou jen pozitivní.

Máte v plánu se jít na Velkou cenu města Znojma alespoň podívat jako divák?

Ne, asi mi to nevyjde. Budu sice doma ve Znojmě, ale mám už naplánované nějaké aktivity. Letos holt na znojemských závodech nebudu ani jako plavec, ani jako divák nebo fanoušek. Taková je realita.

Blíží se evropský šampionát v polském Štětíně. Jak se na něj připravujete?

Hodně intenzivně. Jsem v plném tréninku a snažím se být v co nejlepší formě. Časy ze závodů jsou celkem slušné, tak uvidíme, co ze sebe dostanu v ten pravý okamžik.

A v nejbližší době vás čekají nějaké závody?
Jak jsem říkal, termínovka je hodně našlapaná. Hned příští víkend mě čeká Velká cena města Brna, kde by mělo být přes tři sta plavců. To bude ostrý test. Strašně se na to těším a jsem zvědavý, jak to dopadne.