Důvod? Pravidla Světové asociace školních sportovních klubů nedovolují start na světovém finále plavcům starším šestnácti let, což odpovídá prvnímu ročníku.

„Asi sedm let se snažíme diskutovat o změně, ale ta nepřichází. Na většině škol ve světě se totiž středoškolské studium končí v sedmnácti letech. Bohužel to všem vyhovuje, jen nám ne. Takové jsou prostě podmínky Světové asociace školních sportovních klubů. Takže místo toho, aby se naše elitní družstvo snažilo prosadit ve světové konkurenci, bude sedět doma u televize,“ krčil rameny ředitel znojemské obchodní akademie Karel Rivola.

Do Portorika tak odcestuje zcela jiný, mohem mladší, a hlavně výrazně nezkušenější tým.

„Nedá se nic dělat. Pokusíme se společnými silami vybrat ty nejlepší plavce z prvních ročníků, kteří by byli schopni závody odplavat. Budou to mít ale hodně těžké,“ tvrdil jeden z plavců týmu obchodní akademie a vycházející hvězda znojemského plavání Tomáš Melichárek.

Celá cesta mladých ekonomů za největším úspěchem znojemské školy začala už v domácím bazénu při okresním finále. Mezi znojemskými školami hledali jen těžko konkurenci. Podobně tomu pak bylo i v Brně, kde se konalo krajské kolo středoškolské soutěže v plavání.

„Věděl jsem, že máme velmi silný tým. V krajském kole jsme vyhráli takřka vše. Ale že bychom vyhráli republiku a postoupili do Portorika, to mě ani v tom nejlepším snu nenapadlo,“ pousmál se Melichárek.

Jenže plavci Tomáš Melichárek, Lumír Kabelka, Zdeněk Páleník, Ondřej Blaha, Radek Zlámal a Jakub Forejt vytvořili velmi silný a zejména vyrovnaný tým. „Na republice není důležité, aby byli v týmu tři vynikající plavci a zbytek byl podprůměrný. My jsme měli hodně vyrovnané družstvo. Sice jsme v jednotlivých disciplínách nebrali jen samé zlaté medaile, ale umisťovali jsme se okolo stupňů vítězů,“ prozradil recept na složení zlatého družstva Tomáš Melichárek.

Přitom to nebyla první štace obchodní akademie na republikovou soutěž. „Naši plavci se v plaveckých disciplínách průběžně umisťují na dobrých pozicích. Na republikovém kole jsme byli už potřetí, ale poprvé jsme dosáhli až na samotný vrchol. Je to velký úspěch naší školy,“ neskrýval nadšení Rivola.

Jenže velkou radost z vítězství v republikovém kole rázem vystřídalo zklamání. Šestice plavců, která se dokázala vyšplhat až na špičku ledovce, nakonec obchodní akademii v Portoriku reprezentovat nebude. „Bylo to pro nás hodně kruté. Každý se snažil jak mohl, a když jsme to konečně vydřeli, tak jsme se dozvěděli, že tam stejně nepojedeme. Žádný z nás tak z vítězství v republice ani radost neměl. Pro všechny to bylo velké zklamání,“ smutně dodal Melichárek.