Plavat závody s ploutvemi na nohou. To je nějaká novinka?
Vůbec. Ploutvové plavání má dlouhou historii. Já ho okusil v roce 2007 na akademických hrách v Liberci. Docela mě to chytlo, je to prima zpestření sezony. Závody v Lignanu byly mou premiérou. Na takové akci jsem nikdy nebyl, je to úplně něco jiného. V bazénu je to doslova o ústa. Záběrem ploutvemi se dělají pěkné vlny.

Takže italské závody v ploutvovém plavání byly pro vás velkou neznámou…
Dá se to tak říci. Přijel jsem tam, nikdo mě neznal. Navíc všichni plavci to plavou i se šnorchlem, aby nemuseli provádět boční rotace při nadechování. To plavce trochu brzdí. Takže jsem mezi nimi vypadal jako amatér, protože se šnorchlem mi to zatím moc nejde.

V jakých disciplínách jste se na dalším podniku Světového poháru představil?
Ploutvové plavání se dělí na dvě skupiny. Jedna plave s mono ploutví. Plavci mají nohy u sebe v jedné velké ploutvi. Druhá skupina plave s těmi klasickými. Do té patřím i já a na jednotlivých podnicích se plavou klasickým kraulem tři disciplíny. Padesátka, stovka a dvoustovka.

V Lignanu jste byl docela suverénní, že?
Tak trochu. Vyhrál jsem všechny tři závody, navíc při dvoustovce a stovce jsem zaplaval světový rekord. Rázem se tak ze mě stala hvězda. (smích)

Takže se z vás stal takový Michael Phelps ploutvového plavání?
To nevím. Když jsem tam přijel, všichni na mě koukali jako na zjevení. Pak se ke mně sbíhali a nechali si podepisovat plakáty, trička i mikiny.

Znal jste se tam vůbec s nějakým plavcem?
To bylo také úsměvné. Startoval jsem vždy vedle jednoho Rusa. Ten byl světovým šampiónem. Držel svěťák na dvoustovku, který jsem překonal. Nakonec jsme se bavili a dostali se k tomu, že jsme se před dvěma lety potkali na soustředění na Kypru. Já tam byl se znojemským oddílem, on s týmem Novosibirsku. Hráli jsme tam proti sobě fotbal ve stylu Česko proti Rusku. Bylo to fajn, ale ze začátku jsem vůbec nevěděl o koho jde.

Jaký je vůbec rozdíl mezi ploutvovým a klasickým plaváním?
Když nevezmeme v potaz ploutve a šnorchl, zásadní rozdíl je v silové přípravě. K ploutvovému plavání je potřeba mít velkou sílu v nohou a rozložení sil při závodě. Když tu sílu máte, ploutve vám zrychlují plavbu, v opačném případě je za sebou táhnete a začíná to být dost nebezpečné.

Byly závody v Itálii vaší výjimečnou akcí nebo se chystáte na další?
Už mi dali do ruky program Světového poháru a i termín evropského šampionátu. Musím to pořádně prostudovat a prokonzultovat s trenérem Kyněrou, aby to nekolidovalo s termíny akcí klasického plavání. To pro mě zůstává stále prioritou.

Neměl trenér problém s tím, že inklinujete k jinému odvětví plavání?
Ploutvové plavání je pro mě jenom zpestřením a on to moc dobře ví.