Znojemského rodáka těší, že se konečně i mezi muži objevil plavec, který může na vrcholných akcích v příštích sezonách zatápět těm nejlepším. „Připojil se k Simoně Baumrtové a Báře Zavadové, je to neskutečně silná generace. A pokud bude Honza i nadále makat, věřím, že příští rok na olympiádě v Riu může atakovat moje deváté místo z Athén," myslí si stříbrný medailista z mistrovství světa v Moskvě zpřed třinácti let. Právě tam Svoboda zaplaval na čtyřstovce rekordní čas.

Na letošní mistrovství Evropy v krátkém bazéně odcestovalo dohromady jednadvacet českých plavců. Mezi jedenáct žen a deset mužů se však nevešel nikdo ze znojemského oddílu. „Po pěti letech stagnace se ale konečně i tady objevuje velká spousta talentů, kteří reprezentují republiku v juniorských kategoriích," upozorňuje. „A navíc spousta patnáctiletých kluků a holek už teď jezdí na seniorské mistrovství republiky. Trenéři rozhodně odvádí výbornou práci," dodává.

V posledních měsících tráví většinu času se znojemskými fotbalisty. Od nové sezony totiž pracuje pro klub jako kondiční a regenerační trenér. „Plavání je samozřejmě součástí přípravy, do bazénu se dostaneme jednou až dvakrát týdně. A přestože kluci někdy remcají, ve vodě si vylepší fyzičku a uvolní nohy," usmívá se účastník olympijských her v Sydney, Aténách a Pekingu.

Přestože se momentálně pohybuje více po zelených pažitech, jednou by se rád vrátil do plavecké branže. „Ovšem rozhodně ne jako trenér. Jednou mi kolotoč neustálých tréninků a víkendových závodů stačil. Spíš by mě lákala práce v marketingu," naznačuje. I nadále však hodlá pořádat prázdninové plavecké kempy pro děti. „Ale to není práce, spíš odreagování a zábava, která mě neskutečně naplňuje," uzavírá.

MIROSLAV VOZDECKÝ