Jedenáct medailí si přivezla desetičlenná skupina znojemských plavců. Bojištěm jim byla jihočeská metropole. Zde se sjelo na tři sta nejlepších plavců, aby v rámci zimního mistrovství České republiky v plavání, společně změřili své síly.

Znojmo nejlépe reprezentoval Květoslav Svoboda, který dokázal vyhrát tři zlaté a potvdil tím, že je skvěle připraven na blížící se mistrovství světa.

Znojemská plavecká výprava v čele se Svobodou a dalším vynikajícím plavcem Michalem Rubáčkem potvrdila skvělou formu. A to i přes fakt, že těsně před mistrovstvím Svoboda onemocněl. Oba plavci tak dokázali, že jsou připraveni na nadcházející mistrovství světa, které se bude konat už za čtyři měsíce. Svoboda do závodu nastoupil utlumen prášky, ale ani ty nezabránily zisku tří zlatých medailí.

Znojemský plavec opět kraloval volnému způsobu. Na dvoustovce, čtyřstovce a osmistovce nenašel přemožitele a radoval se tak ze zisku trojnásobného mistra České republiky. „Z titulů mám samozřejmě radost, hlavně díky tomu, že se mi podařilo vyhrát, i když jsem nebyl úplně zdráv. Ve volném způsobu už dlouhou dobu nemám konkurenci, což je pro průběh závodu i pro mě obrovská škoda,“ přiznal čerstvý trojnásobný mistr Svoboda.

Úspěšný byl i Rubáček, který do znojemské sbírky přispěl dalšími třemi kovy. Na stovce i dvoustovce volným způsobem dohmátl na dvě bronzové medaile. Nejlépe se mu ale dařilo na dvoustovce motýlek. V této disciplíně získal pro Znojmo stříbro. Ani zbytek výpravy nezaostal a většina plavců zde přepsala své osobní rekordy.

„Od znojemských závodníků to byl skvělý výkon. Zkušenější zaplavali na úrovni limitu na mistrovství světa, které nás čeká už zanedlouho, v červenci. Svoboda dokázal zaplavat výborné časy, hlavně s ohledem na to, že nebyl zdravotně v pořádku a jeho výkon tlumila řada léků. I zbytek plavců mě příjemně překvapil, překonali své osobní rekordy, proto můžu být pouze spokojen,“ nešetřil na znojemské plavce chválou trenér Jiří Kyněra.

Znojemská čtveřice ve složení Svoboda, Rubáček, Čermák a Havlík zazářila i ve štafetě volným způsobem. Na stovce i dvoustovce doplavali s výrazným náskokem a tím získali pro znojemský celek další dva nejcennější kovy.

Vojtěch Hekerle