„Je to první soustředění v sezoně, takže jde spíše o takové seznamování. Byli jsme srozuměni s plánem reprezentace pro nadcházející sezonu a podepisovali jsme reprezentační smlouvy. Na základě nich jsme obdrželi dekrety, kde máme potvrzený statut reprezentanta,“ prozradila znojemská jednička Michal Rubáček.

Program plavců, kteří tráví většinu času na plovárně na Louce, není podle slov hlavního kouče reprezentace nijak náročný. „Dvakrát denně jsme v bazénu a k tomu jezdíme na kole. Denně tak naplaveme okolo třinácti kilometrů, na kole jezdíme okolo těch padesáti,“ vyčetl trenér Jiří Kyněra.

Ten by rád nastartoval reprezentační plavce k výkonům, které by je nakopli k plnění limitů na olympijské hry. „Počítám, že na olympiádě budeme mít tak šest až osm plavců. Je potřeba začít tvrdě pracovat, ale to nejdůležitější nás teprve čeká,“ dodal Kyněra.

Reprezentace má na programu během následujících sedmi měsíců hned tři vysokohorská soustředění. I proto je například Michal Rubáček rád, že nyní nemusí nikam cestovat. „Je fajn, že je tohle první soustředění u nás. Nemusím nikam jezdit. Cestování si užiji za celou sezonu dost,“ usmívala se znojemská hvězda.

Na reprezentačním soustředění jsou plavci napříč republikou. Nechybí tu ikony ženského plavání Barbora Závadová se Simonou Baumrtovou, ale ani trojnásobný účastník olympijských her Květoslav Svoboda. „Znojemská plovárna mi vyhovuje, už jsem se tu něco natrénoval. Jsem tu rád. Pořádám tu plavecké kempy a když mám čas, rád si sem odskočím zaplavat. Teď tu jsem už čtrnáct dní v kuse,“ pronesl před tréninkem pozitivně naladěný Svoboda.

Reprezentaci čekají v následujících několika měsících hned dvě velké akce. A to evropské šampionáty na krátkém a dlouhém bazéně. „Evropský šampionát na krátkém bazéně se bude konat v polském Štětíně, to na dlouhém v belgických Antverpách. Budou to dvě akce, na které bude kladen velký důraz. Hlavně skrz plnění limitů,“ zdůraznil reprezentační kouč.

Soustředění ve Znojmě bude trvat do sobotního poledne. „V sobotu končíme obědem. Pak se všichni reprezentanti rozjedou do svých domovů a budou pokračovat v práci v klubech. Znovu se uvidíme za měsíc, kdy máme na programu první vysokohorské soustředění,“ zakončil Kyněra.