Třetí ročník klání, který nese jméno Sokolák, ovládl běžec Lukáš Soural. Mezi ženami proťala jako první cílovou pásku Simona Kuchařová.

Jednalo se již o druhý závod v rámci ZBP. Podle hlavní organizátorky z plavečského Sokola, Veroniky Bartesové, sklidili pořadatelé úspěch. Do vesnice známé svým zámkem či románskou rotundou dorazilo celkem sedmapadesát závodníků. „Myslím si, že se nám to letos vydařilo. Loni nám Sokolák nevyšel, protože pršelo,“ prozradila Bartesová. Dohromady se svými spolupracovníky připravila pro závodníky okruh dlouhý tři kilometry v okolí plavečského náhonu. „Ženy běžely jeden okruh, muži absolvovali dva. Připravili jsme i speciální kategorii pro děti, na něž čekala jen dvě stě metrů dlouhá trasa,“ dodala pořadatelka Veronika Bartesová.

Vůbec poprvé dorazila na Sokolák i borkyně Irena Šinkovič. „Byla jsem nervózní, nevěděla jsem, co mě čeká. Největší strach jsem měla z toho, že to přepálím,“ shrnula své dojmy Šinkovič. Sportovní boty přitom obula teprve nedávno. „Začala jsem běhat před půldruhým měsícem. Byl to pro mě test na tři tisíce metrů,“ pronesla se vtipem na rtu osmatřicetiletá sportovkyně, jež nakonec proběhla cílem jako jedenáctá.

Lépe si mezi ženami vedla nejrychlejší Simona Kuchařová, která absolvovala trasu za 12 minut 36 sekund. Pouze o dvacet sekund za ní skončila druhá Veronika Přistálová. Bronz pak s časem 14 minut a 32 sekund vybojovala Jana Kučerová z Rozhatce.

Muže čekala dvakrát tak dlouhá trať než zástupkyně něžného pohlaví. O první příčku se dlouho přetahovala známá dvojice Lukáš Soural a Vojtěch Čabala. Před finišem však Soural nasadil tempo a dobou běhu 21 minut 37 sekund vybojoval zlato. Čabala za ním zůstal pouze o necelou půlminutu. Stejně jako pořadatelka Bartesová si oba pochvalovali běžecké podmínky. „Počasí bylo hezké a i trať byla pěkná,“ skromně pronesl Soural. Čabala mu sekundoval. „Loni to byl Spartan Race, letos jsme měli ideální vytrvalecké podmínky,“ uzavřel Čabala. Jako třetí skončil v mužské kategorii Daniel Mahr s časem 22 minut 44 sekund.