Vyšší účast a vyrovnaný finiš elitní mužské kategorie. Tento obrázek viděli diváci, kteří zavítali na 9. ročník cyklistického závodu Lahofer AUTHOR Cup v okolí malebné Vranovské přehrady, jenž patří do seriálu Author maraton tour. Nově pak organizátoři zavedli 1. ročník Neoficiálního mistrovství Znojemska MTB pro startující s místem bydliště na Znojemsku.

Trať závodů zůstala stejná jako v minulém ročníku. Start i cíl se nacházel na pláži Vranovské přehrady. Nechyběl ani divácky atraktivní brod u Peksova mlýna a účastníci závodu absolvovali jednapadesáti­kilometrovou trasu i v blízkosti hradu Bítov, zříceniny Cornštejn nebo kolem romantického Jezírka lásky.

Hlavní pohledy byly směřovány na závod elitní mužské kategorie Elite, do které se přihlásilo pět závodníků, Filip Eberl, Josef Vítů, David Kníže, Petr Šťastný a Ondřej Fojtík. Právě jejich soupeření bylo nejvyrovnanější. Jako první z tohoto souboje odpadl kvůli defektu Eberl. Do cíle doputoval se čtyřminutovou ztrátou na vítěze Vítů. Třetí David Kníže ztratil přes dvě minuty a skvělé zápolení o prvenství tak předvedla dvojice zlinský Fojtík a brněnský rodák Šťastný, jenž nyní hájí barvy týmu Petr Čech Sport MTB Team.

Jejich souboj nakonec dopadl o sekundu a deset setin lépe pro zlínského zástupce Fojtíka, který se stal zároveň absolutním vítězem závodu. „Za vítězství jsem pochopitelně rád, protože na této trati se nevyhrává lehce. Je to typ rychlé trati, výhodnější je proto jet ve skupině. Navíc tu byla velká konkurence, takže se jelo takticky, o vítězství rozhodl patnáct kilometrů před cílem ve větším stoupání," prozradil vítěz Fojtík.

V kategorii mužů 19–39 let na trati devětadvacet kilometrů doputoval do cíle jako první Jan Šubrt z týmu GT bicycles opportunity a o minutu a čtyřiatřicet sekund předčil druhého v pořadí, tišnovského Pavla Bortlika. V kategorii mužů 19–29 let, se ale trase jednapadesáti kilometrů z vítězství radoval jindřichohradecký Jan Písař, před Martinem Tišnovským z Hostěnic.

Do ženské kategorie Elite se žádná ze závodnic nenahlásila, a tak se prestižní stala jednapadesáti­kilometrová trať s věkem 20–29 let. V té se nejvíce dařilo Anně Šmídové reprezentující Nilfisk-ALTO tým. Druhá Denisa Stodůlková ztratila pět a půl minuty.

Mužskou kategorii 40+ v kratší trase ovládl znojemský cyklista Libor Šaroun a překonal čas loňského vítěze Stanislava Pláteníka, který skončil druhý. „Necítil jsem se krátce před závodem na delší trať a proto jsem se rozhodl pro tu kratší. Hlavním soupeřem byl čas, jelikož jsem chtěl překonat ten loňský. To se mi nakonec povedlo i s tím, že vítěz minulého ročníku skončil druhý," uvedl Šaroun.

Vítězem mistrovství Znojemska se stal Jiří Mikulášek z týmu APER-LAHOFER. Organizátoři byli po skončení závodů spokojeni. „Ročník se nadmíru vydařil. Měli jsme o stovku účastníků více než vloni a nikdo neutrpěl žádné zranění," řekl hlavní organizátor závodů Daniel Smola.

výsledky 9. LAHOFER Author Cupu

Muži Elite:

Ondřej Fojtík (Force KCK Zlín)
Petr Šťastný (Petr Čech Sport MTB Team)
David Kníže (Jindřichův Hradec)

Muži 19–29, 51 km

Jan Písař (Jindřichův Hradec)
Martin Tišnovský (Hostěnice)
Karel Moravec (AUTHOR Masters)

Ženy 20–29, 51 km

Anna Šmídová (Nilfisk-ALTO)
Denisa Stodůlková (Petr Čech Sport MTB Team)
Veronika Nováková (Bike+Peloton)

Muži 19–39, 29 km

Jan Šubrt (GT bicycles opportunity)
Pavel Bortlik (Tišnov)
Jan Beránek (Lesonice)

Ženy 19–39, 29 km

Ivana Pavlíková (Třebíč)
Iva Komendová (APER-LAHOFER)
Lucie Gabrhelíková (Nutrend 2)

Neoficiální mistrovství Znojemska MTB

1. Jiří Mikulášek (APER-LAHOFER)

Juniorky 15–18, 51 km

1. Michaela Navrkalová (CKK Znojmo)

Junioři 15–18, 51 km

1. Marek Bartůněk (Hostěradice)

Juniorky 15–18, 29 km

1. Šárka Čejdová (Batelov)

Junioři 15–18, 29 km

1. Petr Tinka (Miroslav)