Tradice pokračuje. Od roku 2003 jezdí česká plavecká špička v prvních měsících roku na soustředění do Jihoafrické republiky. Nejinak tomu je i letos. Do Margate už odjeli Svoboda s Čermákem. Rubáček se za nimi chystá dnes.

Na nominační listině pro letošní jihoafrické soustředění figurují hned tři jména znojemských plavců. Kromě reprezentačního trenéra Kyněry se soustředění zúčastní i Květoslav Svoboda, Ondřej Čermák a Michal Rubáček. Ten však vyráží na třítýdenní pobyt se zpožděním.

„Dělal jsem v Olomouci státnice a chtěl jsem je v klidu složit. Takže do Afriky pojedu se zpožděním, a snad tu cestu samotný zvládnu,“ zažertoval Michal Rubáček, který zároveň sdělil důvod jeho opožděného odletu.

V Africe by měli plavci dostat pěkně do těla. „Soustředíme se zejména na objem. Chceme toho naplavat co nejvíce. Za den by měli plavci zvládnou okolo patnácti kilometrů,“ avizoval už dávno před odletem do Jihoafrické republiky trenér Jiří Kyněra.

Celá příprava tak směruje k letnímu světovému šampionátu. Ten se letos uskuteční v italském Římě. Ale už v únoru čeká plavce zimní Mistrovství České republiky.

„Na zimní mistrovství nepojedeme dělat nějaké výsledky. Přece jenom začíná deset dní po našem návratu, takže únava bude znatelná. Soustředíme se zejména na červencové letní Mistrovství České republiky a poté na světový šampionát. Neznamená to ale, že bychom všechny ostatní závody vypouštěli,“ razantně odmítl jakékoli spekulace o vynechání některých závodů, jež figurují na termínové listině, specialista na motýlkářské tratě Rubáček.