Národní rekord v disciplíně sto metrů motýlek překonal na mistrovství světa v Římě znojemský plavec Michal Rubáček. S výsledným časem 51,99 zůstal pouhých třiadvacet setin vteřiny za postupem do semifinále.

Ani Květoslav Svoboda do semifinále nepostoupil. Ve své disciplíně, dvoustovce volný způsob, zaplaval čas 1:49,74. Český rekord má více než o vteřinu nižší hodnotu.

Duo znojemských plavců, které bylo součástí třináctičlenné české reprezentační výpravy, se na šampionátu setkalo s obrovskou konkurencí. Světové rekordy padaly jako na běžícím pásu. V každé disciplíně startovalo v průměru sto padesát až dvě stě dvacet závodníků, což byl vynikající světový výběr.

Po návratu ze šampionátu zhodnotili oba plavci své výkony. „Už před šampionátem jsem říkal, že mým cílem je probojovat se do semifinále a plavat pod dvaapadesát vteřin. Druhý cíl jsem na motýlkové stovce splnil, ale chyběly mi asi dvě desetinky na postup do semifinále,“ řekl Michal Rubáček.

Se svými výkony je spokojen. „Nemohu říct, že bych byl zklamaný. S dvaadvacátým místem na světě a českým rekordem a také se zaplavanými časy jsem spokojen. Výborně jsme zaplavali i obě štafety, ve kterých jsme startovali, kraulové a polohové,“ uvedl plavec.

Květoslav Svoboda již tak nadšený jako Rubáček není. „Spokojený jsem jen s doplňkovou disciplínou, dvě stě metrů znak, kde jsem si vytvořil osobní rekord kousek za českým rekordem. Se svou hlavní disciplínou, dvě stě metrů volný způsob, spokojen rozhodně nejsem. Nepodařilo se mi zaplavat dobrý čas,“ přiznal se Svoboda.

Nad příčinami slabších výsledků Svoboda teprve přemýšlí. „Důvody teprve hledám. Bylo tam víc aspektů. Na dlouhém bazénu se trochu trápím. Krátký bazén je fantastický, i výsledky na něm mám a parádní časy, ale nedovedu to zkombinovat na dlouhý bazén. Uvidíme, jak to teď bude v novém prostředí,“ zhodnotil plavec.

Nadšení však neskrývá z atmosféry šampionátu. „V Římě bylo báječné prostředí. Za deset let, co jezdím po světových soutěžích, jsem zažil spoustu šampionátů a mohu říct, že tenhle byl jeden z nejpodařenějších,“ přiblížil Svoboda.

Rychlý, plný rekordů

V Římě padlo snad čtyřicet světových rekordů. Byl to jeden z nejrychlejších šampionátů vůbec a k tomu obrovská konkurence. „Stalo se třeba, že když jsem zaplaval svých 51,99 vteřiny a další český plavec plaval 52,99 a ve vteřině rozdílu mezi námi se seřadilo třicet dalších lidí,“ nastínil Rubáček.

Už dva týdny přes šampionátem potvrdil dobrou formu na univerziádě v Bělehradě. „Věřil jsem, že ji udržím až do Říma. To se mi povedlo, dokonce si myslím, že forma ještě gradovala, protože jsem zaplaval jak osobní rekord na kraulovém úseku ve štafetě, tak motýlkovou stovku,“ doplnil Rubáček.

Výsledky obou reprezentantů zhodnotil trenér znojemských plavců Jiří Kyněra. „Myslím si, že oba šli na šampionát s myšlenkou na semifinále. Jenže to dopadlo jinak. Michal bohužel zůstal dvacet setin za semifinále, a to je obrovská škoda. Přitom letos udělal veliký kus práce. O vteřinu a půl se zlepšil na stovce motýla, o dvě vteřiny na stovce kraul,“ komentoval Kyněra.

Podle slov trenéra splnil sportovně a studijně vytížený Rubáček na sto procent. „Jde vidět, že formu má a plave mu to. Přestože dokončoval bakalářku a stíhal vše tak tak, dal do toho všechno a není k tomu co dodat. Pokud bude pokračovat v tomto stylu, myslím si, že do první šestnáctky na světě bude určitě patřit,“ řekl trenér.

Na adresu Svobody podotkl, že by mu prospěla určitá změna. „Na závěrečném hodnocení jsem mu před všemi reprezentanty řekl, že by se měl s trenérem zamyslet nad změnou. Mohl by například půl roku plavat znaky a polohovky,“ řekl Kyněra.

Svoboda je podle trenéra také nejlepší v České republice. „Jenže ve svých hlavních disciplínách je hrozně křečovitý, zablokovaný. Je vidět, že se hrozně chce zlepšit a nejde mu to. Podobně to udělala řada světových plavců a pomohlo jim to,“ myslí si Kyněra.

Na šampionátu se hodně hovořilo o novém typu plavek. Někteří plavci se s nimi těžko sžívají.

„Nové plavky jsou rychlejší, nadnáší polohu těla, člověk ji tak necítí. Já jsem však jeden z těch, kdo s tím má určité problémy. Nechci se na ně vymlouvat, někomu prostě nevyhovují. Mám pro vodu cit a potřebuji ji cítit. Je to něco podobného, jako to, že fotbalista nebo hokejista musí mít cit pro míč nebo puk,“ vysvětlil Svoboda.

Rubáčkovy plavky

Rubáčkovi plavky vyhovují. „S novými plavkami nemám problém, celkem mi vyhovovaly, je jich několik typů. Značku, ve které jsme plavali, určuje sponzorská smlouva. Už jsem ale vyzkoušel značek víc a velký rozdíl jsem mezi nimi nepocítil,“ dodal plavec.

„Nejdůležitější je mít natrénováno. Plavky jen posunou celé startovní pole někam dál a závodí se celkově rychleji. Plavou v nich všichni, je to samozřejmě individuální, někomu vyhovovat nemusí, někomu nevadí. Celkově plavky pomáhají tomu, že se závodění zrychluje, časy skáčou mezi sezonami o desetiny, někdy i o vteřiny,“ myslí si Rubáček.

Po mistrovství jej čeká zasloužený odpočinek. „Teď budeme mít volno, čekají mě dva tři týdny klidu a relaxace. Od konce srpna se začnu chystat na novou sezonu,“ sdělil Rubáček.

Také Květoslav Svoboda má volno. „Teď máme dovolenou, nejbližší velká akce bude mistrovství Evropy na krátkém bazénu v Istanbulu počátkem prosince,“ informoval Svoboda.

Z výsledků znojemských plavců:

Michal Rubáček – 22. na 100m motýlek 51,99 – český rekord. 36. na 50 m motýlek 23,94
Květoslav Svoboda – 46. na 200m volný způsob 1:49,74, 99. na 100m vol. Zp. 51,86 a 36. na 200m znak 2:02,00
Štafeta: 18. na 4X100 vol.zp. 3:18,67 (Rubáček, Verner, Štefl, Svoboda)

Autoři: DALIBOR KRUTIŠ
MARTIN MOŠTĚK