Stal jste se nejúspěšnějším sportovcem Znojemska za uplynulý rok. Jaká byla vaše sezona?

Moc mě potěšilo ocenění sportovce roku, protože loňská sezona nebyla podle mých představ. Nevyšlo mi vše, co jsem si plánoval. To, co jsem natrénoval v první půli roku, přišlo vniveč kvůli nečekané operaci slepého střeva tři týdny před mistrovstvím světa. Podzim už zase běžel podle plánu a dá se říct, že na jeho konci už si tělo trochu zvyklo. Byl jsem na mistrovství Evropy v polském Štětíně, kde jsem se dostal do dvou semifinále, ale mým přáním bylo finále. Dílčí úspěchy jsem měl, ovšem maloval jsem si to trochu veseleji.

Jak dlouho jste se dostával do formy po operaci slepého střeva?

Prvně jsem si říkal, že to je tři týdny před mistrovstvím světa a už se na ně nedostanu. Rekonvalescence u mě ale byla rychlá. Konzultoval jsem to s lékaři, abych nehazardoval se zdravím, a ti mi řekli, že za tři čtyři týdny mohu závodit. Jenže předtím se potřebujete připravovat, takže jsem se řídil podle toho, co na to moje tělo. Po týdnu od operace jsem zkoušel plavat, moc mi to nešlo. Pak jsem se dostal do stavu, kdy jsem byl schopný podat hodnotný výkon. Sportovci regenerují rychle, takže se mi podařilo na mistrovství světa odjet.

To byl nepříjemný okamžik vaší loňské sezony. Co vás naopak potěšilo?

Byl to poslední závod v Paříži před operací. Splnil jsem tam limit na mistrovství světa. Říkal jsem si, teď se to chytlo, to bude ono, ale pak to zkazila ta operace. Pak mě potěšil výkon na konci sezony na mistrovství Evropy ve Štětíně, protože předtím jsem se pořád potýkal s velkou únavou ze soustředění a tréninku. Ještě dva týdny před začátkem mistrovství jsem byl daleko od svých časů. Na něm jsem se konečně pohnul dopředu. Na stometrové delfínové trati jsem vyrovnal osobní rekord v textilních plavkách.

Na mistrovství Evropy v Polsku jste měl úspěch i se štafetou…

Byl to výborný úspěch. Páté místo bylo parádní. Navíc to bylo na závěr šampionátu, takže to byla taková hezká tečka.

Účastnil jste se i závodů v ploutvovém plavání. Jak jste s nimi byl spokojen?

Musel jsem absolvovat aspoň jeden závod světového poháru, který jsem na dvousetmetrové trati vyhrál. Mistrovství světa v ploutvovém plavání se konalo ve stejném termínu jako plavecký šampionát v Číně. Takže jsem to měl tak, že jsem jeden den večer přiletěl z Číny, kde byl časový posun šest hodin a ještě ten večer jsem se přesouval do Maďarska na další mistrovství. Ráno jsem pak plaval dvoustovku. Bylo to po té operaci a byl jsem také unavený z cesty, takže z toho bylo nešťastné čtvrté místo.

Letos bude v Londýně Olympiáda. Máte naději se tam dostat?

Šance je vždycky a věřím, že to není jen naděje, ale reálná možnost. Mohla by to být moje třetí olympiáda, na kterou bych se mohl dostat. Všechno jí nyní podřizuji. Kvalifikace se koná už od loňského jara. V zimě se plavalo v krátkém bazénu, ale počítají se výkony z padesátimetrového bazénu, takže teď začnu pracovat na splnění limitu. Už o víkendu mě čekají mezinárodní závody v Lucembursku.

Na jaké tratě byste se chtěl nominovat?

Kritéria jsou hodně přísná. Chci se zaměřit na jednu disciplínu. Domluvil jsem se s trenéry, že to bude sto metrů motýlek. Když má člověk formu, tak se podaří zaplavat výsledek i v jiné disciplíně. Dál budu plavat i svoje další disciplíny, jako je sto a dvě stě metrů kraul. Pokud vyjde i něco z toho, budu rád.

Se štafetou se chcete také na Olympiádu dostat?

Už zbývají jen čtyři volná místa na celý svět, dvanáct je jich obsazených. Štafetu budeme plavat v květnu na mistrovství světa v Belgii v Antverpách. To bude asi jediná možnost, jak se tam nominovat. Určitě to nevzdáváme, v hlavách závodníků i trenéra je, že je možnost se tam dostat. Ale není to priorita jednotlivých závodníků.

Vaše sezona byl smolná, přesto potkalo vás něco, že jste si říkal, to bylo hezké?

Bude to znít jako klišé, ale jsem moc rád, že mě moje přítelkyně podržela v těžkých situacích, kdy se mi nedařilo. Člověk je nervózní, bez nálady, ale ona stála při mně. Zaznělo to i na sportovci roku, že život s námi není jednoduchý a naše ženy si zaslouží velké poděkování.

Sportovcem roku jste podruhé. Máte to hezky nastartované, že byste mohl být jednou takovým sportovním Karlem Gottem Znojemska?

To ne, Karel Gott je jedinečný. Kariéra plavce není tak dlouhá.