Znojemští plavci se spolu s dalšími plaveckými závodníky představili o víkendu na Velké ceně Brna. Ta byla posledním podnikem, na kterém mohli reprezentanti splnit limit pro mistrovství Evropy, které se uskuteční v prosinci v Maďarsku, a to ve městě Debrecén.

Květoslav Svoboda měl požadovaný limit splněný už z předchozího víkendu, kdy se Velká cena konala ve Znojmě. Pokořit časovou hranici, která by znamenala cestu na mistrovství, tak musel ještě Michal Rubáček. Tomu se to totiž ve Znojmě nepodařilo.

„Nevím, kde byla chyba, hodně jsem si na závody ve Znojmě věřil, ale nevyšlo to,“ smutnil po skončení Velké ceny Znojma Rubáček.

Padaly rekordy


Velká cena Brna slibovala proto špičkové výkony i padlé rekordy.

Že ale díky znojemskému závodníkovi padne nejen mítinkový, ale i český národní rekord, asi nikdo nečekal.

Michal Rubáček se v Brně představil v opravdu skvělé formě. Na motýlkové dvoustovce skončil první a časem 1:58,46 dosáhl nového rekordu mítinku.

Jenomže to nebylo zdaleka všechno. Na poloviční trati přidal totiž další zlato, vylepšené novým českým i mítinkovým rekordem. Trať na sto metrů motýlek totiž uplaval za 53,30. Tento čas mu také zajistil vytouženou účast na mistrovství Evropy.

„Mám obrovskou radost! Když se mi nepovedlo splnit limit ve Znojmě, upnul jsem se na Brno. V týdnu před závody jsem měl ještě problémy se zády, ale nakonec se vše dalo do pořádku a podařilo se mi nejen splnit limit, ale zaplavat i nový český rekord a dva rekordy mítinku. Co bych si mohl přát víc?“ zářil štěstím znojemský plavec po závodech.

„Vždyť kdybych limit nesplnil, bylo by to po čtyřech letech poprvé, kdy bych na mistrovství nejel,“ dodal Rubáček se spokojeným úsměvem.

Jeho oddílový kolega Květoslav Svoboda vyhrál hlavní závod na trati dvě stě metrů volným způsobem (1:46,78).

Také on si připsal na své konto nový český a mítinkový rekord, a to při vítězství na trati na čtyři sta metrů polohový závod v čase 4:13,18.

„Jsem naprosto spokojený, zaplaval jsem rekord, a to ještě nejsem odpočatý k maximálnímu výkonu.

Teď nám už jen zbývá dobře se připravit na mistrovství a zaplavat časy, které budou stačit na medaile,“ neskrýval spokojenost po závodech Svoboda.