Tisíc korun a skalp sedmačtyřiceti šachistů si v sobotu z dalšího ročníku Memoriálu Rostislava Obrdlíka odnesl Josef Švanda. Na druhém místě se umístil Jan Píše. Ze třetí příčky se radoval Jiří Jelen. Nejlepší ženou turnaje se stala Světlana Smrčková, která skončila třiadvacátá.

Memoriál Rostislava Obrdlíka se každoročně pořádá na počest skvělého šachisty z oddílu TJ Hodonice, který zemřel v roce 1999 ve velmi mladém věku. Významný pro klub byl především svou pořadatelskou činností. Právě Rostislav Obrdlík byl spoluzakladatelem MČR žen - Znojemské královny.
Memoriál Rostislava Obrdlíka se každoročně uskutečňuje díky pomoci obce Hodonice.

„Za námi a celou akcí stojí obec Hodonice, která je zároveň hlavním sponzorem. Poskytuje nám jak prostory, tak finanční zázemí. Právě kvůli tomu můžeme uskutečňovat několik turnajů do roka. Protože je to velmi finančně náročné,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů Roman Matula.

Malá účast

Na letošní ročník Memoriálu Rostislava Obrdlíka se přihlásilo pouhých osmačtyřicet hráčů. Proti loňskému roku se tak počet účastníků snížil zhruba o polovinu.

„Loni touhle dobou jsme tu měli kolem osmdesáti účastníků, letos je to číslo menší. I tak je to na naše poměry velice slušné. V Brně se totiž současně pořádají další turnaje a těm nemůžeme konkurovat,“ pokrčil rameny jeden z hlavních pořadatelů Roman Matula.

Na turnaji se odehrálo celkem sedm kol patnáctiminutových partií švýcarským systémem Buchholz, Střední Buchholz, Progress.

Nejlepších deset šachistů bylo oceněno peněžitou odměnou. „Hráči obdrželi ceny v celkové hodnotě šesti tisíc korun. Pro dorostence, soutěžící mladší osmnácti let, jsme pak měli nachystané věcné ceny. Každý si tak přišel na své. Doufám, že to pro každého byla dobrá motivace,“ usmál se Matula.

Překvapení turnaje

První nakonec skončil Josef Švanda hrající za SOŠPg Znojmo, druhý Jan Píše z LOKO Brno a třetí Jiří Jelen z týmu TJ Znojmo. Nejlepší ženou se stala Světlana Smrčková z týmu SOŠPg Znojmo. Největším překvapením celého turnaje ale bylo páté místo neregistrovaného hráče Pavla Bartla. Ne všem se ale dařilo. Mladý a nadějný dorostenec Filip Smrčka nakonec skončil až jedenatřicátý. „Šachy hraji už od třetí třídy a tohoto turnaje se účastním každý rok. Bohužel letos se mi moc nevyvedl. Chtěl jsem být aspoň někde do poloviny tabulky,“ postěžoval si Smrčka.

Napravit si reputaci bude mít šanci už brzo. Šestadvacátého prosince se totiž uskuteční další šachový turnaj v bleskovkách v Premonstrátském klášteře.

Výsledky:

1. Josef Švanda
2. Jan Píše
3. Jiří Jelen
4. Lukáš Mikulů
5. Pavel Bartl
6. Vojtěch Havel
7. Roman Matula
8. František Vykydal
9. Josef Petlák st.
10. Pavel Brácha
11. Josef Petlák
12. Libor Dvořák
13. Milan Čtveráček
14. Miroslav Bárta
15. Jakub Holík
16. František Růžička
17. Josef Kolek
18. Jan Paul
19. František Šimík
20. Karel Hrabec
21. Petr Šimík
22. Josef Dvořák
23. Světlana Smrčková
24. Michal Holienka
25. Šimon Fouček
26. Zbyněk Gabrhel
27. Ladislav Holienka
28. Jaroslav Spilka
29. Jaromír Hráček
30. Pavel Just
31. Filip Smrčka
32. Jan Holienka
33. Václav Svoboda
34. Marek Matula
35. Dominik Dvořák
36. Miroslav Rachůnek
37. Michal Tóth
38. Richard Tóth
39. Kateřina Hemalová
40. Radek Popp
41. Vladimír Fouček
42. Lýdie Hemalová
43. Vladimír Patřil
44. Luboš Hemala
45. Radek Skoumal
46. Miroslav Novák
47. Jaroslav Sedlačik
48. Mikuláš Jetelina