Návštěvníci popíjejí tekutý chléb, areálem populární hospůdky se line vůně trampských cigár z udírny. „Kámo, jsi v pohodě?“ táže se jednoho z příchozích skateboardista Jakub Mahdal. Zrovna mu nevyšel trik, když šestadvacetiletého Luboše trefilo jeho prkénko s kolečky přímo do holeně. Dotčený odvětí, že vše je v pořádku a jde se věnovat svému lahodnému moku.

Na betonovém plácku mezitím probíhá souboj v „game of skate“ mezi Janem Kratochvílem z Třebíče, který loni uzmul první místo, a Lukášem Vaculíkem. „To chce pořádnej bordel. Podpořte borce,“ hecuje moderátor do mikrofonu přihlížející fanoušky. Jedním z nich je i Adam Holubovský, který Statek Skate Contest navštívil vůbec poprvé. „Přilákaly mě skateboardy, pivo a pohodička. Jedná se o dobrou akci,“ shrnuje mladík s fotoaparátem na krku. Do města nad řekou Dyjí vážil cestu až z Hrušovan nad Jevišovkou.

Logo ODM pro rok 2019 v Libereckém kraji.
O medaile v nové kolekci. Jihomoravský kraj bude v Liberci obhajovat zlato

Mezitím přichází Jakub Mahdal a prozrazuje, že letošní ročník skateboardových závodů přilákal i zvučná jména z regionu. „Vypíchnul bych zdejší Ty Kryso Gang. Je tady Johny Veselý, Marek Březina či Marcel Němeček,“ vypočítává Mahdal.

Lidé sedící na lavičkách fandí odvážlivcům na skateboardech. Závodí se po celé odpoledne, mimo jiné i v disciplínách o nejlepší trik na bedně či nejvyšší ollie, kdy sportovci s dřevěnými prkénky usilují o co největší skok do výšky přes tyčku. „A Mára Březina zandal. Překoná hranici osmdesáti centimetrů?“ pokládá moderátor řečnickou otázku.

I když začíná poprchávat, na pódiu se již chystá ke zvukové zkoušce kapela Ve Vzduchu. „To pivo je fakt dobré,“ hodnotí Tomáš Kratochvíl. „SWAG!“ dodává jeho kamarád Radim Wirgler. Lidé se baví až do pozdních večerních hodin.